Najwyższe fale stworzone przez człowieka

| Technologia
watch4u

Holenderscy naukowcy uzyskali najwyższe fale stworzone przez człowieka. Uczeni z kraju, którego większość jest położona poniżej poziomu morza, są ekspertami w dziedzinie badania oceanów. Dla Holendrów to kwestia przetrwania. Nic więc dziwnego, że stworzyli potężne fale, by dokładnie zbadać, jaki mają one wpływ na wybrzeża i infrastrukturę.

Tutaj możemy testować to, co dzieje się z groblami, gdy uderzają w nie potężne fale - stwierdziła minister infrastruktury Melanie Schultz van Haegden, otwierając  w Delft gigantyczną maszynę do tworzenia fal. Maszyna stoi w instytucie Deltares, a jej budowa trwała trzy lata. Może ona tworzyć fale o wysokości 5 metrów i wysyłać je wzdłuż 300-metrowego kanału o głębokości 9,5 metra. Na jednym końcu mamy mechanizm do tworzenia fal. To po prostu pionowa ściana, która porusza się w przód i w tył, zdolna do tworzenia wysokich fal - wyjaśnia Bas Hofland. Siedmiometrowa metalowa ściana jest poruszana za pomocą czterech potężnych tłoków. Dzięki temu urządzeniu można będzie badać np. wpływ tsunami na nabrzeża.

Jako, że bezpieczeństwo Holandii zależy od skutecznej obrony przed morskim żywiołem, konieczne było zbudowanie urządzenia badawczego, w którym można przeprowadzać eksperymenty w rzeczywistej skali.

O niezwykłym urządzeniu dowiedzieli się już... miłośnicy surfingu, którzy zasypują instytut Deltares prósbami o pozwolenie na wykorzystanie maszyny w celach rozrywkowych.

Holandia Deltares fala grobla obrona