HoloLens dla inżyniera

| Technologia
Microsoft

Producent oprogramowania dla inżynierów i projektantów, firma Autodesk, rozpoczął współpracę z Microsoftem. Zadaniem obu firm jest zintegrowanie HoloLens z produktami Autodeska. Wykorzystanie HoloLens w pracach projektowych może być znakomitym ułatwieniem dla specjalistów. Projektowane urządzenia będą mogli z łatwością wizualizować w rzeczywistych wymiarach i otoczeniu. Holograficzne okulary ułatwią też pracę grupową.

HoloLens będą współpracowały z oprogramowaniem Autodesk Fusion 360. Na razie nie podano szczegółów współpracy. Wiadomo jedynie, że Autodesk i Microsoft pracowały przez wiele miesięcy nad przeniesieniem za pomocą HoloLens modeli 3D z desek kreślarskich i monitorów do prawdziwego świata. Dzięki temu grupa inżynierów, z których każdy korzysta z HoloLens, może bardzo łatwo wspólnie pracować nad jednym projektem.

Jeśli współpraca obu firm zda egzamin, będzie to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich biorących udział w pracach projektowych. Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości powinno obniżyć koszty i zaoszczędzić sporo czasu. Inżynierowie nie będą musieli już wykonywać fizycznych modeli, by sprawdzić, jak projekt wygląda w rzeczywistości. Oczywiście trudno sobie wyobrazić, przynajmniej na obecnym etapie rozwoju technologii, by możliwe była całkowita rezygnacja z tworzenia prototypów i modeli fizycznych. Niewątpliwie jednak można będzie zrezygnować z wielu z nich.

Współpraca z Autodeskiem jest ważna z punktu widzenia Microsoftu. W jej wyniku HoloLens mogą przestać być li tylko ciekawostką, a stać się profesjonalnym narzędziem.

Osoby zainteresowane wykorzystywaniem HoloLens mogą zamawiać je wraz z zestawem narzędzi deweloperskich. Koszt całości to 3000 USD. Microsoft dostarczy pierwsze zestawy HoloLens w pierwszym kwartale 2016 roku.

 

HoloLens Autodesk Microsoft projektowanie wirtualna rzeczywistość