Polak odkrył najgłębszą na świecie zalaną jaskinię

| Nauki przyrodnicze

Grupa pracująca pod kierunkiem Krzysztofa Starnawskiego odkryła najgłębszą na świecie zalaną jaskinię. Znajduje się ona w pobliżu czeskiego miasta Hranice i liczy sobie co najmniej 404 metry głębokości.

Hranicka Propast znana jest od dziesięcioleci, jednak nurkowie eksplorowali dotychczas jej górne części. Starnawski zdecydował się zejść niżej i dotarł na głębokość 200 metrów, do skalnego zwężenia. Wiedział, że ono tam będzie, gdyż w ubiegłym roku przepłynął przez zwężenie i wybrał się na głębokość 265 metrów. Musiał jednak później spędzić 6 godzin w kabinie dekompresyjnej, więc uznał, że dalsza eksploracja wymaga pomocy robota. zatem tym razem nie przepływał przez zwężenie, a wysłał robota, który przepłynął kolejnych 200 metrów w dół. To maksymalna długość kabla, który pozwala na operowanie robotem.

Dzięki Starnawskiemu wiemy, że Hranicka Propast ma co najmniej 404 metry głębokości. Nie wiadomo, jaka jest jej rzeczywista głębokość, gdyż robot nie dotarł do dna. Wiemy jednak, że Hranicka Propast jest najgłębszą zalaną jaskinią, a od dotychczasowej rekordzistki, włoskiej Pozzo del Merro, jest głębsza o co najmniej 12 metrów.

Hranicka Propast jaskinia Krzysztof Starnawski