Zespół z MIT wygrał konkurs dot. Hyperloop

| Technologia
miss_blakcbutterfly, CC

Zespół inżynierów z MIT wygrał konkurs na projekt Hyperloop, superszybkiej kolei w tubie o obniżonym ciśnieniu, którą ma zamiar zbudować firma SpaceX Elona Muska. Teraz zwycięska drużyna ma zrealizować swój projekt i uruchomić go torze, budowanym właśnie w pobliżu siedziby SpaceX w Hawthorne w Kalifornii.

Drugie miejsce zajęlinaukowcy z Uniwerstytetu Technologicznego w Delft. W sumie 22 zespoły będą miały szansę przetesować swój projekt w Hawthorne.

Spotkanie, na którym Musk ogłosił zwycięzców, miało przede wszystkim na celu zachęcenie specjalistów do dalszych prac nad Hyperloop oraz odpowiedź krytykom, którzy twierdza, że pomysł Muska jest zbyt niepraktyczny i kosztowny, by mógł zostać zrealizowany. Opinia publiczna chce czegoś nowego. A wy możecie jej to dać - mówił Musk.

Zgodnie z planem Muska Hyperloop ma przewozić pasażerów w aluminiowych wagonikach poruszających się z prędkością do nieco ponad 1200 km/h. Trasa Hyperloop ma biec w dużej mierze wzdłuż kalifornijskiej autostrady I-5. Model pasażerski miałby kosztować 6 miliardów USD, a towarowy - 7,5 miliarda dolarów.

Musk zapowiedział, że w przyszłości jego firma zorganizuje jeszcze wiele podobnych konkursów. Zdradził również, że obecnie pracuje nad pomysłem dotyczącym elektrycznych samolotów odrzutowych.

Hyperloop MIT Elon Musk SpaceX