Pecet "wolny od Microsoftu"

| Technologia
seqizz

IBM we współpracy z austriacką firmą VDEL oraz z LX Polska zaoferuje na terenie Rosji peceta "wolnego od Microsoftu". Maszyna będzie sprzedawana z preinstalowanym systemem firmy Red Hat i IBM-owskim pakietem biurowym Lotus Symphony. Sprzęt będzie produkowany i dostarczany przez partnerów VDEL i LX Polska.

Błękitny Gigant zapewnia, że komputery z rodziny Open Referent będą o połowę tańsze, niż tradycyjne maszyny.

Wbrew pozorom nie chodzi tutaj, a przynajmniej nie bezpośrednio, o rozpropagowanie opensource\'owego systemu na rynku konsumenckim. Gra toczy się o wyższą stawkę.

W Rosji wiele firm i instytucji państwowych po raz pierwszy buduje swoje wielkie sieci. Rynek Federacji jest więc bardzo atrakcyjny dla producentów oprogramowania. Microsoft już zaangażował się w Rosji w kampanie edukacyjne, a w ubiegłym miesiącu podpisał umowę z największym rosyjskim operatorem komórkowym. Dzięki niej małe firmy będą mogły korzystać z tańszych laptopów z preinstalowanym systemem Vista.

Opensource\'owi rywale giganta z Redmond też nie zasypiają gruszek w popiele i próbują przedstawić Rosjanom swoje produkty. Robią to na tyle skutecznie, że opensource\'owe pecety zamówiło już Ministerstwo Obrony, Aerofłot i Alfa Bank.

Trzeba przy tym pamiętać, że zatrudnieni w firmach i instytucjach, którzy zetkną się w pracy z danym rozwiązaniem, chętniej skorzystają z niego w domu. Wynik walki o rynek przedsiębiorstw przełoży się w przyszłości na rynek użytkownika indywidualnego.

IBM VDEL LX Polska Red Hat Lotus Symphony Rosja pecet Open Referent Linux