IBM integruje światło z prądem

| Technologia
IBM

IBM informuje o dokonaniu ważnego przełomu na polu krzemowej nanofotoniki. Inżynierowie koncernu jako pierwsi na świecie zintegrowali na jednym kawałku różne podzespoły optyczne z obwodami elektrycznymi, wykorzystując przy tym technologie produkcyjne o rozdzielczości mniejszej niż 100 nanometrów.

To pozwoli nam na wprowadzenie krzemowej nanofotoniki do fabryk i będzie miało olbrzymi wpływ na wiele różnych dziedzin życia - mówi doktor John E. Kelly, jeden z wiceprezesów IBM Research. Światło stosowane jest obecnie do przesyłania danych na duże odległości, jednak specjaliści z wielu firm poszukują technologii, która umożliwiłaby zastosowanie impulsów światła wewnątrz komputerów. Obecnie za transport danych zarówno w domowych pecetach, laptopach jak i serwerach odpowiadają znacznie wolniejsze impulsy elektryczne.

Teraz specjaliści IBM-a pokazali, że krzemowa nanofotonika może trafić do komputerów. Zapewniają, że wystarczy standardową 90-nanometrową linię produkcyjną CMOS wzbogacić kilkoma nowymi urządzeniami, a będziemy mogli umieszać na pojedynczym krzemowym układzie liczne urządzenia do zwielokrotniania sygnałów świetlnych (WDM - Wavelength Division Multiplexing), modulatory i czujniki zintegrowane z obwodami elektrycznymi.

IBM krzemowa nanofotonika układ scalony światło