IBM udostępnia procesor kwantowy

| Technologia
IBM

Inżynierowie IBM-a zbudowali kwantowy procesor, który został udostępniony klientom IBM Cloud za pośrednictwem kwantowej platformy komputerowej.

Kwantowa platforma IBM Quantum Experience pozwala użytkownikom na uruchamianie różnych algorytmów na ibm-owskim procesorze kwantowym. Procesor ten składa się z pięciu nadprzewodzących kubitów i znajduje się w IBM T.J. Watson Research Center.

Maszyna IBM-a nie jest uniwersalnym komputerem kwantowym, nie można na niej wykonać dowolnych operacji. IBM przewiduje jednak, że w przyszłej dekadzie powstanie kwantowy procesor składający się z 50-100 kubitów. Warto zaznaczyć, że obecnie żaden superkomputer znajdujący się na liście TOP 500 nie jest w stanie emulować procesora kwantowego z 50 kubitami, co pokazuje, jak wielką moc obliczeniową będą miały tego typu urządzenia.

Inżynierowie IBM-a dokonali wielu znaczących kroków na drodze do opracowania uniwersalnego procesora kwantowego. Właśnie dzięki temu byli w stanie udostępnić IBM QUantum Experience. Specjaliści zbudowali m.in. specjalny interfejs, który pozwala łączyć się z kwantowym procesorem za pośrednictwem chmury obliczeniowej. Dla nich to dopiero początek budowania nowej społeczności skupionej wokół kwantowego procesora. IBM chce coraz bardziej angażować użytkowników w prace nad tym urządzeniem. Firma ma też zamiar dodawać kolejne kubity, oferować różne konfiguracje procesora tak, by użytkownicy mogli uruchamiać na nim nowe algorytmy i eksperymenty. To z kolei pozwoli na odkrycie nowych zastosowań dla technologii kwantowych. Obecnie do eksperymentalnych procesorów kwantowych mają dostęp jedynie naukowcy akademiccy oraz inżynierowie. Oni są skupieni na innych zastosowaniach dla technologii kwantowych niż przeciętni użytkownicy chmur obliczeniowych. Stąd pomysł na zaangażowanie w proces tworzenia kwantowego procesora ludzi, dla których dotychczas technologie takie były niedostępne.

Jednym z najpoważniejszych wyzwań stojących przed twórcami kwantowych technologii obliczeniowych jest stworzenie wysokiej jakości kubitów, którymi można będzie zarządzać w kontrolowany sposób, tak, by można było za ich pomocą przeprowadzać złożone operacje. Całość musi być też łatwo skalowalna.

Procesor IBM-a korzysta z kubitów stworzonych z nadprzewodzących metali umieszczonych na krzemie. Do jego produkcji wykorzytano standardowe technologie używane obecnie w przemyśle półprzewodnikowym.

IBM procesor kwantowy IBM Cloud IBM Quantum Experience