PowerLinux - nowe tanie serwery IBM-a

| Technologia
IBM

IBM ogłosił stworzenie linii tanich serwerów z preinstalowanym Linuksem. Maszyny skonfigurowano pod kątem zastosowań wirtualizacyjnych i są przeznaczone do przetwarzania dużej ilości danych.

System PowerLinux składa się ze sprzętu, oprogramowania, gotowych rozwiązań sieciowych oraz systemów składowania danych. Maszyny wyposażono w procesor Power7, a ich ceny rozpoczynają się już od 20 000 dolarów. W zależności od wybranej przez klienta konfiguracjo mogą kosztować ponad 100 000 USD.

Budując nową linię serwerów IBM starał się jak najlepiej wykorzystać możliwości sprzętu i oprogramowania. Składniki oprogramowania wybrano tak, by jak najwydajniej pracowały z procesorami Power7. Dlatego np. klienci będą mogli skorzystać z Apache Hadoop, które na Power7 jest bardziej wydajne niż na x86. IBM zwraca uwagę, że Power może przetwarzać trzy wątki na każdy rdzeń. Tymczasem architektura x86 pozwala obecnie na przetwarzanie dwóch wątków.

Nowe serwery wyposażono w oprogramowanie wirtualizacyjne PowerVM, co, jak zapewniają przedstawiciele Błękitnego Giganta, pozwala na obniżenie kosztów w porównaniu do analogicznych rozwiązań na architekturze x86.

Oczywiście IBM już posiada w swojej ofercie serwery - z rodziny Power Express - które łączą układy Power i Linuksa. Jednak w PowerLinux sprzęt i oprogramowanie zostały ściślej zintegrowane.

Koncern oferuje też oprogramowanie stworzone specjalnie z myślą o konfiguracji Power i Linux.

IBM serwer Power procesor Linux