Awatar Ignacego Łukasiewicza odpowiada na pytania o naukę, biznes, historię i życie prywatne

| Technologia
Sieć Badawcza Łukasiewicz

Sieć Badawcza Łukasiewicz, w skład której wchodzą 22 instytuty badawcze w całej Polsce, zaprezentowała na Zamku Królewskim w Warszawie wyposażonego w technologie sztucznej inteligencji awatara Ignacego Łukasiewicza. W ten sposób instytucja uczciła 200. rocznicę urodzin swojego patrona. To pierwsza w historii cyfrowa rekonstrukcja polskiego wynalazcy.

We współpracy z polskim studiem Juice naukowcy Łukasiewicza zbudowali obszerną bazę wiedzy dla Ignacego. Zespół animatorów i ekspertów od uczenia maszynowego przez wiele miesięcy pracował nad wizerunkiem, głosem i charakterem powstającej postaci – czytamy w komunikacie Sieci.

Sieć Badawcza Łukasiewicz

Awatar jest wyświetlany na ekranie wielkości dorosłego człowieka. Ignacy udziela odpowiedzi w czasie rzeczywistym. W rozmowie z nim można poruszyć wiele różnych tematów i pogawędzić o osiągnięciach naukowych i biznesowych Łukasiewicza, jego życiu prywatnym, historii czy świecie współczesnym. Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, przypomniał, że polski wynalazca skutecznie połączył naukę z biznesem. Na Podkarpacie przyjeżdżali wysłannicy najbogatszego człowieka na świecie, Johna Rockefellera, by poznać tajniki wydobycia i destylacji ropy. Cieszę się, że to właśnie on jest pierwszym Polakiem, który zyskał drugie, cyfrowe życie - dodał Dardziński.

Krzysztof Noworyta z Juice, który kierował zespołem tworzącym awatara, uważa, że byty cyfrowe to nasza przyszłość. Zapewnia, że dzięki zastosowanym technologiom można rozwijać zarówno wiedzę, jak i możliwości interakcji postaci, co daje nam niemal nieograniczone możliwości.

Za technologie rozpoznawania mowy odpowiadała zaś firma Virbe. Jej prezes, Krzysztof Wróbel, mówi, że użyte rozwiązania pozwalają na przełożenie każdej wypowiedzi na tekst, który jest następnie przetwarzany na kontekstowe odpowiedzi, jakie słyszy rozmówca Łukasiewicza.

Na potrzeby projektu na bazie przetwarzania maszynowego stworzono komponent do rozpoznawania intencji użytkownika. By go zbudować, wytrenowano sieć neuronową, która potrafi rozpoznać 400 tematów rozmowy. Użyto przy tym rozwiązań Closed-Domain Chatbot, dzięki czemu nie ma ryzyka, że wynalazca odpowie w sposób napastliwy, wulgarny czy obraźliwy.

Awatar Łukasiewicza będzie na co dzień dostępny w różnych miejscach. Obecnie trwa planowanie trasy jego podróży.

Ignacy Łukasiewicz Sieć Badawcza Łukasiewicz awatar