Cykl filmów „Imago mortis”: aspekty śmierci z punktu widzenia medycyny i antropologii

| Ciekawostki
Skitterphoto, Pixabay

Na 21 października zaplanowano premierę pierwszego odcinka cyklu filmów edukacyjnych „Imago mortis - Oblicza śmierci”. Wywiady w formie wideo będzie można zobaczyć na kanale Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (UMW) na YouTube'ie. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. zagadki medycyny sądowej, dowody zbrodni ze zbiorów muzealnych uczelni czy program donacji ciała do celów naukowych.

Z gośćmi związanymi zawodowo z UMW rozmawia Anna Pansewicz z Zakładu Anatomii Prawidłowej. W pierwszym odcinku, który jest poświęcony medycynie sądowej, wystąpi dr Jerzy Kawecki (miłośnicy twórczości Marka Krajewskiego kojarzą z pewnością reportażową książkę „Umarli mają głos. Prawdziwe historie”, której dr Kawecki był głównym bohaterem).

W kolejnym odcinku dr Zygmunt Domagała z Zakładu Anatomii Prawidłowej przedstawi program donacji ciała do celów naukowych; opowie, jak dokładnie wygląda cała procedura i dlaczego donacja jest tak istotna dla edukacji medycznej.

Lek. Jędrzej Siuta z Katedry Medycyny Sądowej UMW zaprezentuje najciekawsze dowody zbrodni oraz inne godne uwagi artefakty z zakładowych zbiorów. Jak podkreślono w komunikacie uczelni, tłem będą wnętrza niedostępnego na co dzień muzeum.

 

W sumie obejrzymy 12 odcinków, po jednym na miesiąc. Autorem muzyki jest Michał Staczkun, a za realizację i montaż odpowiada Tomasz Modrzejewski.

Dobrym wprowadzeniem do tematyki cyklu mogą być podcasty z kanału Imago_Mortis.

Zainteresowani mogą też śledzić profil Imago Mortis na Facebooku.

Imago mortis oblicza śmierci cykl filmów wywiady Anna Pansewicz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu