Procesory Intela z grafiką AMD?

| Technologia
FUDzilla

Serwis FUDzilla twierdzi, że Intel rozstał się z Nvidią i podpisał z AMD umowę na licencjonowanie technologii graficznych tej firmy. Przypomnijmy, że przed 6 lat Intel i Nvidia zaczęły licencjonować sobie swoje technologie, co zakończyło długotrwały spór prawny pomiędzy obiema firmami. W tym czasie Nvidia otrzymała od Intela 1,5 miliarda dolarów, a z ostatniego raportu finansowego firmy dowiadujemy się, że umowy nie przedłużono. Wygasła ona równo przed dwoma miesiącami, a Intel potrzebuje nowej umowy licencyjnej, by znowu nie wplątać się w kłopoty prawne.

Zakupy licencji na technologie wykorzystywane w układach graficznych nie są niczym niezwykłym. Wiadomo, że Apple kupuje licencje od Imagination Technologies i będzie z nich korzystało jeszcze co najmniej przez najbliższych 18 miesięcy, dopóki nie opracuje własnych technologii. Samsung korzysta z własności intelektualnej ARM lub Imagination Graphics, a Qualcomm w przeszłości kupił licencje od ATI i na ich podstawie rozwinął własne układy Adreno.

Intel ma do wyboru zakup technologii od Nvidii lub od AMD. W przeszłości Nvidia wymusiła na Intelu podpisanie umowy licencyjnej, a teraz ona wygasła i Intel chce się z Nvidią rozstać. Pozostaje mu AMD, który bardzo chętnie przyjmie pieniądze Intela, by poprawić swoją sytuację finansową. W AMD pracuje ponadto Raja Koduri, wyższy rangą wiceprezydent i główny architekt wydziału odpowiedzialnego za rozwój Radeonów. W przeszłości pracował on w Apple'u i blisko współpracował w Intelem. Niewykluczone zatem, że odegrał istotną rolę w negocjacjach pomiędzy obiema firmami.

Na razie żadna z firm niczego oficjalnie nie ogłosiła, zatem musimy poczekać, by przekonać się, czy przypuszczenia FUDzilli się sprawdzą.

Intel AMD licencja układ graficzny