Intel dostarcza Classmate PC do Brazylii i Meksyku

| Technologia

Intal poinformował, że właśnie dostarcza do Meksyku i Brazylii pewną ilość tanich notebooków Classmate PC. Maszyny mają przejść tam testy.

Classmate PC to projekt konkurencyjny wobec głośnego OLPC (One Laptop Per Child), którego pomysłodawcą jest Nicholas Negroponte z MIT.

Produkt Intela wykorzystuje procesor Intel Mobile taktowany zegarem o częstotliwości 900 MHz, wyposażono go w 256 megabajtów RAM, a za przechowywanie danych odpowiedzialne jest 1024 megabajty pamięci flash. Komputer korzysta też z łączności bezprzewodowej w standardzie 802.11g i wyświetlacza o rozdzielczości 800x480 pikseli. Można na nim uruchomić zarówno system Windows jak i różne dystrybucje Linuksa.

Niedawno Intel dostarczył do Brazylii 30 takich maszyn. Nie wiadomo ile trafi tam obecnie, ale już wcześniej gigant zapowiadał wysłanie w ramach programu pilotażowego 800 maszyn do różnych krajów Ameryki Południowej.

W przyszłości komputery mają też trafić do Chin, Indii, Turcji, Tajlandii, Chile i Pakistanu.
W ramach konkurencyjnego OLPC dostarczono krajom rozwijającym się 2500 komputerów XO. Maszyny te będą sprzedawane w cenie około 140 dolarów każda. Tymczasem produkt Intela ma kosztować około 300 USD.

Intel Classmate PC OLPC tani notebook