Intel zainwestuje w europejskie laboratorium

| Technologia
Intel

Intel zainwestuje miliony euro w Europejskie centrum badań nad obliczeniami w eksaskali (Exascale Computing Research Center). Jego zadaniem będą prace, które pozwolą określić, w jaki sposób należy tworzyć komputery o wydajności liczonej w eksaflopsach.

Partnerami Intela będą francuskie Komisja Energii Atomowej i Narodowa Agencja Wydajnych Obliczeń Komputerowych oraz uniwersytet Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines. Te trzy instytucje postarają się zebrać w sumie tyle pieniędzy, ile na Centrum przeznaczy Intel.

Umowa z amerykańską firmą będzie obowiązywała przez trzy lata. Będzie to jednocześnie pierwsze w Europie centrum HPC w które zaangażuje się Intel.

Steve Pawlowski z Intela stwierdził, że Francja jest europejskim liderem w badaniach nad HPC i dlatego właśnie jego firma zdecydowała się współpracować z francuskimi organizacjami.

Do obowiązków ECRC będą należały badania nad integrowaniem wielu petaflopsowych systemów, rozwijanie technologii optymalizacji wydajności oraz współpraca z użytkownikami końcowymi w celu optymalizowania superkomputerów pod kątem pracy w takich dziedzinach jak energetyka, sejsmologia, dynamika płynów i opieka zdrowotna.

Intel Europejskie centrum badań nad obliczeniami w eksaskali Exascale Computing Research Center