Energooszczędne Haswell wkrótce na rynku

| Technologia
Intel

Intel zaczyna dostarczać swoim partnerom układy Core i3 czwartej generacji. Kości Haswell mają konkurować na rynku tabletów z energooszczędnymi rozwiązaniami opartymi na platformie ARM. Tablety takie jak np. microsoftowy Surface charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością, ale ich poważną wadą jest krótki czas pracy na bateriach. Stąd też potrzeba połączenia wysokiej wydajności procesora i małego zużycia energii. Układy Haswell, w porównaniu z procesorami Ivy Bridge zużywają - jak twierdzi Intel - nawet do 50% mniej energii.

W najnowszej ofercie Intela znalazł się m.in. dwurdzeniowy Core i3-4012Y, który w niektórych zastosowaniach zużywa jedynie 4,5 wata energii. Sam Intel zauważa jednocześnie, że przy tak niskim jej poborze nie można oczekiwać, że wyświetlana grafika będzie równie dobrej jakości co przy większym jej zużyciu. Tak niskie zużycie osiągnięto podczas pomiarów zwanych przez Intela SDP (Scenario Design Power), które firma opracowała na potrzeby mierzenia zużycia energii procesorów wykorzystywanych w tabletach. Intel twierdzi, że to odpowiedni sposób pomiaru dla tego typu urządzeń. Kryty tej metody uważają jednak, że to tylko i wyłącznie trik marketingowy.

Core i3-4012Y może być również wykorzystywany w laptopach. Tam zużycie energii, wyrażone szeroko akceptowanym wskaźnikiem TDP (Thermal Design Power), wynosi 11,5 wata.

Wszystkie układy Haswell zostały wyposażone w 3 megabajty pamięci podręcznej, procesor graficzny z serii 4200 oraz obsługują pamięć DDR3.

Intel Haswell tablet laptop