Dwa nowe serwery z Montecito

| Technologia

W ofercie HP znalazły się dwa nowe serwery wykorzystujące dwurdzeniowe układy Itanium 2 o nazwie kodowej Montecito. Maszyna Integrity rx3660 kosztuje 10 531 USD, a ceny modelu rx6600 zaczynają się od 14 771 dolarów.

Procesory Itanium 2 mają konkurować na rynku z układami Power 5 IBM\'a oraz SPARC produkcji Suna. Mimo tego, że przez ostatnie kilka lat obecność Itanium na rynku była marginalna (mniej niż 1% serwerów wykorzystywało te układy), Intel ma nadzieję, że dzięki drugiej wersji procesora zdobędzie większa liczbę klientów.

Koncern opiera swoje kalkulacje m.in. na liczbie oprogramowania działającego pod kontrolą tego procesora. Jeszcze w 2003 było to około 100 programów, obecnie jest ich niemal 9000. Problem w tym, że oprócz HP żaden z dużych producentów serwerów - Dell, Sun i IBM - nie używa Itanium. Zainteresowani tym procesorem są mniejsi gracze, jak Fujitsu-Siemens i Silicon Graphics.

Serwery z serii Integrity to highendowe maszyny przeznaczone dla biznesu. Komputer Integrity rx6600 z procesorem Montecito jest w stanie przeprowadzić niemal 350 000 transakcji na minutę, czyli ponaddwukrotnie więcej niż maszyna wyposażona we wcześniejszą wersję Itanium.

Jednak najlepszą wydajnością na tym segmencie rynku może poszczycić się Power 5, który przeprowadza 4 miliony transakcji w ciągu minuty.

Intel Itanium 2 Montecito HP Integrity rx3660 Integrity rx6600