Intel i Nvidia razem?

| Technologia

W środę cena akcji Nvidii wzrosła o ponad osiem procent - agencja Reuters spekuluje, iż może to być wynikiem chęci zakupienia Nvidii przez Intela.

Rzecznik prasowy największego na świecie producenta procesorów odmówił skomentowania tego wydarzenia, tłumacząc, iż jego firma nie wypowiada się na temat plotek rynkowych. Dziennikarze Reutersa nie dotarli również do rzecznika Nvidii.

Cena akcji Nvidii wzrosły do kwoty 30,62 dolara.

Spekulacje o fuzji Intela i Nvidii nasiliły się w lipcu, kiedy to Advanced Micro Devices postanowiło nabyć rywala Nvidii, firmę ATI Technologies za 4,5 miliarda dolarów.

Bill Lefkowitz, strateg firmy brokerskiej Finance Investments, podejrzewa, że oficjalny komunikat Intela może zostać opublikowany dzisiaj w nocy.

Część z obserwatorów wątpi w transakcję - uważają, iż byłaby ona zbyt kosztowna.

AMD kupując ATI uzyskało dostęp do nowego segmentu rynku, jakim są układy graficzne. Intel natomiast sprzedaje już układy graficzne swego autorstwa. Poza tym, jak twierdzi analityk Satya Chillara, prezes Nvidii, Jen-Hsun Huang nie jest jeszcze gotowy do przekazania kontroli nad firmą. W grę wchodzą aspekty finansowe, psychologiczne i emocjonalne - dodaje.

Intel Nvidia