Światło wewnątrz serwerów

| Technologia
miss_blakcbutterfly, CC

Intel przygotowuje się do zaimplementowania w serwerach łączy optycznych, które zastąpią połączenia elektryczne. Krzemowa fotonika miałaby trafić na płyty główne, gdzie przyszpieszy przepływ danych pomiędzy poszczególnymi podzespołami. Justin Rattner, prezes ds. technologicznych, stwierdził, że łącza optyczne znajdą się w nowej generacji serwerów, gdzie przyspieszą przesyłanie, przetwarzanie i przechowywanie danych.

Intel wraz z producentem serwerów firmą Quanta Computer pokazał prototypowe rozwiązanie podczas odbywającej się właśnie konferencji Open Compute Summit. Zaprezentowany serwer współpracuje z układami Xeon oraz Atom i wykorzystuje krzemowe przełączniki optyczne. Rattner zapewnia, krzemowa fotonika pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 100 Gb/s zużywając przy tym mniej energii niż wolniejsze łącza miedziane.

Zdaniem Rattnera pojawienie się w serwerach krzemowej fotoniki może doprowadzić do znaczących zmian na rynku. Możliwe będzie np. zamknięcie modułów obliczeniowych i przechowujących dane w różnych obudowach, gdyż nowe łącza zapewnią odpowiednią komunikację pomiędzy nimi. Łącza optyczne mogą współpracować z już istniejącymi technologiami InfiniBand, Ethernet czy PCI-Express. Intel skupia się właśnie na zintegrowaniu z nimi InfiniBand.

Eksperci są zgodni, że w ciągu najbliższych lat w serwerach będą musiały pojawić się łącza optyczne. Deam McCarron, główny analityk w Mercury Research, zauważa, że obecne serwery radzą sobie z obsługą sieci światłowodowych. Jednak wraz ze wzrostem ilości przesyłanych danych konieczne będzie zastosowanie światła także do przesyłania danych pomiędzy podzespołami serwerów. Będziemy świadkami ciągłego wzrostu zapotrzebowania na szybsze połączenia wewnątrz komputerów. A to oznacza, że będziemy musieli postawić na fotonikę - stwierdza McCarron. Jego zdaniem początkowo będzie to kosztowne rozwiązanie i niewykluczone, że konieczne stanie się opracowanie nowych protokołów komunikacyjnych.

Intel fotonika krzem serwer