Kafejki bez młodzieży?

| Technologia

Chińskie władze zastanawiają się nad wydaniem zakazu korzystania z kafejek internetowych osobom, które nie ukończyły 18. roku życia. Kafejki są bowiem miejscami, gdzie często dochodzi do przestępstw.

Deputowani do Narodowego Kongresu Ludowego chcą walczyć również z uzależnieniem od gier online.

Kafejki internetowy stały się miejscem, które służy do gier online, gdzie wykorzystywane są czaty internetowy, gdzie mam miejsce hazard i używanie narkotyków – pisze China Daily.

Yang Jingyu, przedstawiciel komisji prawnej parlamentu, uważa, że gdyby nie kafejki, to uczniowie mogliby lepiej skupić się na nauce.

Nowe prawo wprowadziłoby nie tylko zakaz przebywania w kafejkach, ale również nakazywałoby prowadzenie badań nad nowymi technologiami, pomocnymi w leczeniu uzależnień od Internetu.

Inni parlamentarzyści nie zgadzają się z Jingyu. Ich zdaniem takiego zakazu nie uda się egzekwować, a ograniczenie młodzieży dostępu do komputerów opóźni budowanie społeczeństwa informacyjnego.

Zakazywanie wstępu do kafejek osobom, które ukończyły 16 lat i zarabiają już własne pieniądze, jest nierozsądne – uważa inny parlamentarzysta, Ye Rutang.

Chiny, które mają już 123 miliony użytkowników Internetu i wkrótce prześcigną pod tym względem USA, uważają komputeryzację i ogólnoświatową Sieć za koła zamachowe swojej gospodarki. Z drugiej jednak strony walczą z internetową pornografią, przemocą oraz wolnością słowa, uważając, że powodują one niepokoje społeczne.

Internet kafejka internetowa Chiny