Surena III - najnowszy humanoid z Iranu

| Technologia
Uniwersytet w Teheranie

Naukowcy z Uniwersytetu w Teheranie pokazali najnowszą wersję swojego humanoida - Surena III. Urządzenie wielkości dorosłego człowieka potrafi chodzić, naśladować ludzkie gesty ramion, wyginać się do tyłu bez utraty równowagi, kopać piłkę, wchodzić i schodzić po schodach oraz chwytać przedmioty. Twórca robota, profesor Aghil Yousefi-Koma mówi, że urządzenie to platforma badawcza służąca pracom nad chodem dwunożnym, interakcją człowiek-robot i innymi wyzwaniami stojącymi przed robotyką.

Surena III ma wysokość 190 centymetrow i waży 98 kilogramów. Robot został wyposażony w liczne czujniki, w tym bazujący na Kinekcie trójwymiarowy system wizyjny, a stawy robota są obsługiwane przez 31 serwomotorów. Oprogramowanie kontrolujące urządzenie jest nadzorowane przez człowieka i bazuje na popularnym Robot Operating System (ROS).

Surena III ma mniejsze możliwości niż najbardziej zaawansowane humanoidy. Słynny Asimo autorstwa Hondy potrafi m.in. biegać czy skakać na jednej nodze, a firma pracuje obecnie nad humanoidem, który będzie w stanie wspinać się po drabinie. Z kolei roboty, które brały udział w organizowanych przez DARPA zawodach Robotics Challenge potrafiły prowadzić pojazdy, posługiwać się narzędziami czy wspinać na stos cegieł.

Surena na razie nie dorównuje najlepszym japońskim, południowokoreańskim czy amerykańskim osiągnięciom, jednak irańscy inżynierowie udoskonalają swoje umiejętności. Pierwsza wersja humanoida, zaprezentowana w 2008 roku, miała 8 stopni swobody. Robot Surena 2, z roku 2010, korzystał już z 22 stopni swobody i poruszał się z prędkością 3 centymetrów na sekundę. Najnowszy humanoid ma 31 stopni swobody i podróżuje z prędkością 20 centymetrów na sekundę.

Surena III oznacza duży postęp w porównaniu z wcześniejszymi wersjami. Robot jest w stanie wykrywać ludzkie twarze i śledzić ruchy człowieka, a jego system mowy rozpoznaje predefiniowane zdania wypowiadane w języku perskim.

W prace nad robotem było zaangażowanych około 70 studentów, naukowców i inżynierów z Uniwersytetu w Teheranie i pięciu innych instytucji. Do powstania urządzenia przyczyniły się też lokalne firmy rozwijające oprogramowanie dla robotów i systemy rozpoznawania mowy.

Irańscy specjaliści chcą teraz skupić się nad poszerzeniem możliwości robota w zakresie interakcji z ludźmi oraz uczynieniem go bardziej autonomicznym. Planują też stworzenie humanoida Surena IV.

 

Iran Surena III humanoid robot