Joanna Rutkowska podejmuje wyzwanie

| Technologia

Czterech znanych ekspertów ds. bezpieczeństwa, Dino Dai Zovi, Peter Ferrie z Symanteka, Nate Lawson z Root Labs i Thomas Ptacek z Matasaano rzuciło wyzwanie znanej polskiej specjalistce Joannie Rutkowskiej. Jest ona autorką technologii „Blue Pill”, która wykorzystuje technologię wirtualizacji procesorów AMD do ukrycia szkodliwego kodu. Dzięki niej, jak mówi Rutkowska, można stworzyć niewykrywalnego rootkita. Jej oponenci twierdzą, że program zostawiłby tak wiele śladów, iż nie zdołałby się ukryć i wezwali Rutkowską do udowodnienia swoich twierdzeń.

Pani Joanna przyjęła wyzwanie, ale postawiła kilka warunków. Podstawowym jest znalezienie sponsora. Stworzenie odpowiedniego kodu będzie kosztowało ją i jej firmę 416 000 dolarów. Program musi być pisany od początku, gdyż „Blue Pill” powstało, gdy Rutkowska pracowała w innej firmie, więc nie może wykorzystać stworzonego wówczas kodu.

Inny warunek to zapewnienie co najmniej 5 maszyn, na których zostanie przeprowadzony pokaz. Wtedy bowiem istnieje małe prawdopodobieństwo, że stworzony przez nią szkodliwy kod zostanie odkryty przypadkiem metodą zgadywania.

Joanna Rutkowska Dino Dai Zovi Peter Ferrie Nate Lawson Thomas Ptacek Blue Pill rootkit