Nowy typ wiatraków stanie na Alasce

| Technologia
Caltech

Alaskańska wioska Igiugig będzie pierwszą, która wypróbuje nowy typ elektrowni wiatrowej. W jej poliżu staną turibny wiatrowe według pomysłu profesora Johna Dabiriego, o którego koncepcji informowaliśmy przed niemal 2 laty.

Od lat przemysł energii wiatrowej zwiększa turbiny, gdyż pozwala to zwiększyć wydajność i obniżyć koszty. Tymczasem profesor Dabiri uważa, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest budowa niewielkich VAWT (vertical-axis wind turbines). Są one znacznie mniejsze niż tradycyjne turbiny, a cała tajemnica tkwi w starannym wyborze rozmieszczenia urządzeń.

Dabiri otrzymał od Gordon and Betty Moore Foundation oraz Departamentu Obrony granty o łącznej wysokości 6 milionów dolarów. Dzięki temu jeszcze w bieżącym roku w okolicach wioski stanie 10 pierwszych turbin. Docelowo ma być ich 50-70 i mają zastąpić używane obecnie generatory prądu.

Profesor Dabiri prowadzi też prace nad swoimi turbinami na farmie badawczej w Kalifornii. Turbulencje powietrza generowane przez tradycyjne turbiny powodują, że urządzenia szybciej się zużywają, a ponadto niekorzystnie wpływają na sąsiednie turbiny, zmniejszając produkcję tych, które ustawione są dalej na drodze wiatru. Dabiri wierzy, że zmiany w przepływie powietrza powodowane przez turbiny VAWT będą korzystnie wpływały na sąsiednie turbiny. Konieczne jest jednak ich bardzo precyzyjne rozmieszczenie.

Wiatraki Dabiriego mają jedynie 10 metrów wysokości i generują 3-5 kW. Uczony twierdzi, że mniejsze konstrukcje są tańsze i łatwiejsze w produkcji, montażu i utrzymaniu. Generatory znajdują się na dole, a nie na samej górze, dzięki czemu są łatwiej dostepne. Ponadto zabijają mniej ptaków i generują znacznie mniejszy hałas. Instalacja w pobliżu Igiugig pozwoli na zweryfikowanie twierdzeń profesora.

Technologia VAWT ma też i wady. Turbiny tego typu przez połowę czasu obracają się pod wiatr i nie generują wówczas energii, a dodatkowo się zużywają. Ponadto, jako że produkują mniej energii, trzeba instalować ich więcej. W końcu, przez ostatnie kilkadziesiąt lat udowodniono, że możliwe jest obniżanie kosztów przy już istniejących projektach turbin. To oznacza, że pomysłowi Dabiriego naprawdę trudno będzie wykazać zdecydowaną wyższość od dotychczasowych rozwiązań.

John Dabiri turbiny wiatrowe elektrownia wiatrowa VAWT