"Ojciec PlayStation" odchodzi

| Technologia

Ken Kutaragi, ojciec konsoli Sony PlayStation, odchodzi na emeryturę. Ostatnio nie miał on dobrej passy i Sony nie było zadowolone z jego pracy.

Problemy rozpoczęły się, gdy konieczne okazało się przesunięcie daty premiery konsoli PlayStation 3 z wiosny na jesień 2006 roku. Już to dawało głównemu konkurentowi Sony – Microsoftowi – przewagę, gdyż konsola Xbox 360 miała swoją premierę jesienią 2005 roku.

Później okazało się, że jesienią PS3 zadebiutuje tylko w Stanach Zjednoczonych i Japonii, a data jej europejskiej premiery została przeniesiona na marzec 2007. Jakby jeszcze tego było mało, w dniu jesiennej premiery na rynku było zbyt mało konsoli i klienci nie mogli kupić urządzenia, na które od dawna oczekiwali. Niedługo po premierze Kutaragi stracił stanowisko prezesa ds. operacji globalnych w Sony Computer Entertainment (SCEI) i został przewodniczącym zarządu i prezesem grupy SCEI. Ten rzekomy awans odsunął Kutaragiego od zarządzania firmą.

W marcu bieżącego roku prezes Sony, Howard Stringer, oświadczył, że za problemy z PlayStation 3 odpowiedzialny jest Kutaragi. Miał on nie tylko przekroczyć budżet i źle zarządzać podległym sobie personelem, ale również doprowadzać do tego, że z pracy rezygnowali liczni menedżerowie.

PlayStation 3 nie odniosła dotychczas takiego sukcesu, jak zapowiadano. Urządzenie jest bardzo zaawansowane technologicznie, ale jednocześnie bardzo drogie. Ponadto developerzy skarżą się, że jest trudne w oprogramowaniu.

Wszystkie te problemy spowodowały, że 19 czerwca 57-letni Kutaragi odejdzie na emeryturę. Na stanowisku zastąpi go Kazuo Hirai, a Kutaragi pozostanie honorowym przewodniczącym zarządu SCEI.

Ken Kutaragi karierę w Sony rozpoczynał od pracy w firmowych laboratoriach, gdzie pracował m.in. nad wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi i aparatami cyfrowymi.

W latach 80. ubiegłego wieku Kutaragi zainteresował się konsolami. Jego rodzinna firma nie
była zainteresowana tym rynkiem, więc Kutaragi w tajemnicy rozpoczął współpracę z Nintendo. Omal nie stracił przez to pracy. Z czasem udało mu się przekonać Sony, by zainteresowała się rynkiem konsoli. Kutaragi stworzył PlayStation (zadebiutowała w 1995 roku) – konsolę, która stała się olbrzymim sukcesem. Jej następczyni – PlayStation 2 (debiut w roku 2000) – okazała się równie wielkim przebojem. Dotychczas sprzedano około 240 milionów obu konsoli.

Problemy nadeszły wraz z PlayStation 3.

Ken Kutaragi Kaz Hirai Sony Sony Computer Entertainment System SCEI PlayStation