Największa planeta w układzie podwójnym

| Astronomia/fizyka
J. Pinfield

Nowo odkryta egzoplaneta Kepler-1647b to największy tego typu obiekt krążący wokół dwóch gwiazd. Przypomina ona zatem Tatooinę z "Gwiezdnych Wojen". W najnowszym numerze Astronomical Journal doktor Veslin Kostov z Goddard Space Flight Center i jego zespół informują, że wspomniana planeta okrąża dwie gwiazdy w konstelacji Łabędzia.

Naukowcy po raz pierwszy zauważyli obecność planety w 2011 roku. Dalsze badania dowiodły, że nieregularności widoczne w sposobie jej poruszania się są spowodowane obecnością dwóch gwiazd. Znalezienie planety obiegającej dwie gwiazdy jest znacznie trudniejsze niż takiej, która obiega jedną gwiazdę - mówi jeden z autorów badań, profesor William Welsh z San Diego State University. Tranzyty nie są regularne, mogą różnić się nie tylko czasem ale i głębokością.

Naukowcy obliczyli, że Kepler-1647b ma masę i promień podobne do Jowisza i obiega swoje gwiazdy w czasie 1107 dni. Dotychczas odkrywane planety wokół gwiazd podwójnych były wielkości Saturna lub mniejsze i znajdowały się bliżej gwiazd. Kepler-1647b liczy sobie około 4,4 miliarda lat, jest oddalona od Ziemi o 3700 lat świetlnych i znajduje się w ekosferze swoich gwiazd, co jest typowe dla tego typu układów. Jako, że jest to gazowy olbrzym nie istnieje na nim życie, które może jednak istnieć na jej księżycach. Odkładając na bok możliwość istnienia tam życia, to Kepler-1647b jest ważna, gdyż jej czas obiegu wokół gwiazd znajduje się na granicy teoretycznie obliczonych okresów obiegu w tego typu układach - mówi profesor Welsh.

Kepler-1647b układ podwójny planeta Tatooine