NASA znalazła starszą, większą kuzynkę Ziemi

| Astronomia/fizyka
NASA

NASA informuje o odkryciu pierwszej planety o rozmiarach podobnych do Ziemi, która znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy, a gwiazda ta należy do tego samego typu, co Słońce. Kepler-452b to najmniejsza planeta pozasłoneczna znaleziona w ekosferze gwiazdy typu G2. Liczba potwierdzonych planet pozasłonecznych odkrytych przez Teleskop Keplera wzrocła tym samym do 1030.

Kepler znalazł planetę i gwiazdę najbardziej przypominające nasze Ziemię i Słońce. To przybliża nas do momentu znalezienia Ziemi 2.0 - poinformował John Grunsfeld z Science Mission Directorate.

Kepler-452b ma średnicę o 60% większą od ziemskiej. Jej składu i masy jeszcze nie określono, ale z wcześniejszych badań wiemy, że planety o tych rozmiarach są z dużym prawdopodobieństwem skaliste. Okres orbitalny planety wynosi 385 dni, jest więc zaledwie o 5% dłuższy od okresu orbitalnego Ziemi. Odległość Kepler-452b od jej gwiazdy jest o 5% większa niż dystans dzielący Ziemię i Słońce.

NASA NASA

Wiek gwiazdy Kepler-452 oceniono na 6 miliardów lat, czyli jest ona o 1,5 miliarda lat starsza od Słońca. Temperatura gwiazdy jest taka sama jak Słońca, jednak Kepler-452 jest o 20% jaśniejsza i ma o 10% większą średnicę. Możemy myśleć o Kepler-452b jak o starszej, większej kuzynce Ziemi. Jej odkrycie to okazja do lepszego zrozumienia ewolucji Ziemi - stwierdził Jon Jenkins, odpowiedzialny w Ames Research Center za analizę danych z Keplera. Ta planeta mogła spędzić w ekosferze około 6 miliardów lat, dłużej niż Ziemia. To oznacza, że – jeśli występują tam odpowiednie warunki - to jest dość duża szansa, iż istnieje tam życie.

Gwiazda Kepler-452 znajduje się w odległości 1400 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Od początku swojej pracy Kepler odkrył 12 planet o średnicy nie większej niż dwukrotna średnica Ziemi, które znajdują się w ekosferach swoich gwiazd. Dziewięć z nich krąży wokół gwiazd podobnych do Słońca.

Teleskop zauważył też 4696 kandydatów na planety. W przypadku tych obiektów wymagane jest jeszcze potwierdzenie, że rzeczywiście mamy do czynienia z planetą.

Kepler-452b Ziemia Słońca ekosfera planeta pozasłoneczna