Można zwiedzać najwyższe kondygnacje Koloseum

| Ciekawostki
chrisparkeruk (Chris Parker), CC

Po raz pierwszy od ponad 40 lat można zwiedzać 4. i 5. kondygnację Koloseum. W październiku nowe rejony będą uwzględniane w standardowych wycieczkach, a od 1 listopada chętni, maksymalnie 25-osobowe grupy, zabukują trasę obejmującą wyłącznie najwyższe poziomy.

Odnowione kondygnacje zaprezentowano w zeszłym tygodniu (we wtorek, 3 października). Oprócz nich turyści będą mogli podziwiać nieudostępnianą nigdy dotąd galerię. Korytarz zachował się szczególnie dobrze, dlatego nawet niewprawne oko dostrzeże tu pozostałości 6 starożytnych toalet.

Efekty prac remontowych obejrzał minister kultury Dario Francheschini. W czasach Cesarstwa miejsca z najwyższych kondygnacji były przeznaczone dla plebejuszy. Teraz warto się tu udać, bo ze szczytu budowli roztacza się piękny widok na Forum Romanum, Palatyn i resztę Wiecznego Miasta.

Bilet uprawniający do zwiedzania najwyższych kondygnacji wyceniono na 9 euro (wstęp do Koloseum kosztuje 12 euro). Ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie ma się odbywać wyłącznie w towarzystwie mówiących po włosku, angielsku i hiszpańsku przewodników.

Sponsorem wartej miliony euro konserwacji jest Tod's, producent luksusowych butów i galanterii skórzanej. Teraz mówi się o remoncie podziemnych cel dla zwierząt i więźniów. Renowacja areny oznacza, że już wkrótce (zgodnie z planem w 2018 r.) będą się tu odbywać wydarzenia kulturalne najwyższej klasy.

Koloseum najwyższe kondygnacje wycieczki turyści zwiedzający Dario Francheschini