Blokowanie smartfonów w szkole

| Technologia
Rex Pe, CC-BY

Południowokoreańskie szkoły testują system, który pozwala na blokowanie na czas lekcji uczniowskich smartfonów. System wykorzystuje oprogramowanie zainstalowane na smartfonach. Program iSmartKeeper daje możliwość kontrolowania, do jakich usług i aplikacji ma dostęp właściciel smartfonu. Nauczyciel może zablokować urządzenie w jednym z sześciu trybów. Możliwe jest całkowite wyłączenie telefonu, włączenie trybu, w którym można wykonywać jedynie połączenia alarmowe, umożliwienie jedynie wykonywania połączeń i SMS-owania. Jeden z trybów pozwala nawet na precyzyjne określenie, które aplikacje mogą być przez ucznia używane.

Działania takie mają na celu z jednej strony uniemożliwienie uczniom, by w czasie lekcji zajmowali się czymś innym niż nauka, a z drugiej – pozwolenie nauczycielom na wykorzystanie smartfonów jako narzędzia edukacyjnego.

Program pilotażowy prowadzony jest w 11 szkołach w Seulu. Pojawiły się doniesienia, że trzy szkoły już się z niego wycofały po tym, jak uczniowie zaczęli obchodzić ograniczenia nałożone na ich smartfony.

Korea Południowa smartfon szkoła blokada