Koszmary senne i halucynacje wczesnymi objawami chorób autoimmunologicznych?

| Medycyna
KELLEPICS, Pixabay

Wzrost liczby koszmarów sennych i halucynacji może być wczesnym objawem rozwijającej się choroby autoimmunologicznej, uważają naukowcy z University of Cambridge i King's College London. Ich zdaniem należy przywiązywać większa uwagę do tego typu objawów ze strony układu nerwowego. Mogą one być wczesnym objawem chwilowego pogorszenia się stanu pacjenta i zapowiedzią długotrwałej choroby.

Naukowcy poprosili o wypełnienie ankiety 676 chorujących na toczeń rumieniowaty, 400 lekarzy oraz przeprowadzili szczegółowe wywiady z 69 osobami cierpiącymi na układowe choroby autoimmunologiczne – w tym toczeń – i 50 lekarzami. Toczeń jest chorobą zapalną, która obejmuje wiele narządów, w tym mózg.

Autorzy badań pytali pacjentów, kiedy występowały u nich jedne z 29 objawów świadczących do problemach neurologicznych i umysłowych, takie jak depresja, halucynacje czy utrata równowagi. Proszono ich też, by określili kolejność występowania objawów podczas pogorszenia się ich choroby.

Jednym z najczęściej wymienianych objawów było przerwanie snu w fazie marzeń sennych. Doświadczyło tego 60% pacjentów, a u 33% z nich objawy pojawiły się na ponad rok przed zdiagnozowaniem tocznia.

O halucynacjach donosiło nieco mniej niż 25% chorych, z czego u 85% objawy takie pojawiły się mniej więcej w momencie postawienia diagnozy lub później. Jednak w czasie szczegółowych wywiadów okazało się, że 60% pacjentów z toczniem i 33% pacjentów z innymi chorobami układowymi doświadczało przerwania fazy marzeń sennych – zwykle z powodu bardzo realistycznych koszmarów – niedługo przed tym, zanim zaczęły się u nich pojawiać halucynacje. Podczas tych koszmarów chorym śniło się często, ze są atakowani, uwięzieni, miażdżeni lub spadają.

Osoby doświadczające koszmarów sennych czy halucynacji, rzadko mówią o tym lekarzom. A i wielu ankietowanych lekarzy przyznało, że nie pomyśleli o tym, by koszmary senne i halucynacje uznawać z początkowe objawy choroby autoimmunologicznej, czy dowody na czasowe pogorszenie się choroby już zdiagnozowanej.

Koszmary senne i halucynacje wczesnymi objawami chorób autoimmunologicznych?