Poczta Polska wydała kartkę z okazji 100-lecia odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach

| Ciekawostki
Poczta Polska

Z okazji 100-lecia odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach Poczta Polska wydała kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Została wprowadzona do obiegu 16 lipca. Autorką projektu jest Joanna Fleszar-Haspert.

Obok „Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego” nie da się przejść obojętnie. To miejsce unaocznia, jak bogate wnętrze ma nasza matka – Ziemia. Tu także młode pokolenia Polaków mogą „dotknąć” historii, poznać warunki i narzędzia używane w górnictwie od wieków. Ten niezwykły i unikatowy obszar bez wątpienia zasługuje na promocję na naszych pocztowych wydawnictwach – podkreślił prezes zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

W znaku opłaty pocztowej zaprezentowano wybitnego archeologa i paleontologa prof. Jana Samsonowicza, odkrywcę prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego. W tle znaczka umieszczono zdjęcie z 1982 r., dokumentujące badania archeologiczne kopalń jamowych. Po lewej stronie wydawnictwa widnieją zdjęcia bryły krzemienia pasiastego i kopalni filarowo-komorowej.

Warto dodać, że w 2019 r. Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego Krzemionki prehistoryczne kopalnie krzemień pasiasty kartka pocztowa Poczta Polska