Astronauci schronią się w dziurze?

| Astronomia/fizyka
NASA/GSFC/Arizona State University

Powierzchnia Księżyca naznaczona jest milionami kraterów. Znajduje się na niej też co najmniej 200 dziur, głębokich otworów o stromych ścianach, które mogą prowadzić do jaskiń. Zdaniem Roberta Wagnera z Arizona State University, takie jaskinie mogą posłużyć jako schronienie dla astronautów pracujących na Srebrnym Globie.

Średnica dziur wynosi od 5 do ponad 900 metrów. Schronienie umieszczone w dziurze, najlepiej kilkadziesiąt metrów pod nawisem, byłoby bezpiecznym miejscem dla astronautów: bez promieniowania, bez mikrometeorytów, bez wielkich wahań temperatur pomiędzy dniem i nocą oraz, prawdopodobnie, niemal bez pyłu.

Większość dziur znajduje się albo w dużych kraterach uderzeniowych, gdzie powstały wskutek wytopienia się materiału po uderzeniu meteorytu, lub też na księżycowych morzach. To duże bazaltowe równiny, przez które w przeszłości przepływała lawa. Z samych zdjęć satelitarnych trudno jednak określić, jaka była przyczyna powstania poszczególnych dziur.
Dziury i jaskinie mogą być nie tylko schronieniem. Ich badanie pozwoli na określenie, w jaki sposób formowały się różne struktury na Księżycu.

Idealnie byłoby umieścić próbniki w jednej czy dwóch dziurach i dokładnie zbadać ich wnętrze. […] Zaczynamy właśnie opracowywać koncepcję misji, która miałaby na celu zbadanie jednej z największych dziur - dodał Wagner.

Księżyc krater dziura jaskinia