Zapowiadają księżycową turystykę

| Ciekawostki
© NASA

Od kilku lat słyszymy zapowiedzi prywatnych firm, które chcą oferować osobom indywidualnym wycieczki na orbitę okołoziemską. Jednak wszystkie je przebiła firma Golden Spike, która twierdzi, że do roku 2020 zaoferuje prywatne... loty na Księżyc. Wiarygodności przedsięwzięciu dodaje fakt, że na czele Golden Spike stoją byli pracownicy NASA.

Jej założycielem jest Alan Stern, były szef wydziału Science Mission Directorate w NASA. W prace przedsiębiorstwa zaangażowany jest też 80-letni Gerry Griffin, który był dyrektorem lotu w wielu misjach programu Apollo.

W dzisiejszych czasach [wysłanie człowieka na Księżyc - red.] to nie problem technologiczny. To problem finansów i woli. Jestem ciekaw, czy mają jakiś model biznesowy poza wywołaniem sensacji swoim ogłoszeniem - mówi Jason Crusan, dyrektor Advanced Exploration Systems w NASA.

Obecnie nie wiadomo, kto i w jaki sposób finansuje lub będzie finansował Golden Spike. Stern jest prezesem ds. naukowych firmy Moon Express, która startuje w programie Google Lunar X Prize, w ramach którego na Księżyc ma zostać wysłany łazik. Nie wiadomo, czy Golden Spike jest w jakiś sposób powiązany z Moon Express.

Zarówno Stern jak i Griffin niejednokrotnie krytykowali NASA w przeszłości. Ich zdaniem program budowy SLS (Space Launch System) posuwa się zbyt wolno, a Agencja nie robi wystarczająco dużo, by umożliwić załogową eksplorację kosmosu.

Księżyc prywatny lot Golden Spike