Chcą stworzyć podziemny ogród

| Ciekawostki
Lowline

Nowojorska High Line, znana też jako High Line Park, przyciąga olbrzymią liczbę odwiedzających. To wyjątkowy teren zielony założony na długiej na ponad 2 kilometry nieczynnej estakadzie kolejki miejskiej. Sukces High Line zachęcił grupę prywatnych inwestorów do podjęcia jeszcze bardziej śmiałego wyzwania – stworzenia pierwszego na świecie podziemnego terenu zielonego. Inwestorzy zastanawiają się, czy nie udałoby się stworzyć takiego terenu na nieczynnej od dziesięcioleci stacji metra Williamsburg Bridge znajdującej się pod Delancey Street na nowojorskim Lower East Side. Stacja działała w latach 1904-1948, a od ponad 60 lat służy za magazyn.

Pomysłodawcy projektu Lowline chcą wbudować na poziomie ulicy szereg świetlików, które skierują światło słoneczne kilka metrów w dół i pozwolą na stworzenie podziemnego ogrodu. Miałyby znaleźć się tam place zabaw, miejsce na galerię sztuki i koncerty. Lowline to jeden z wielu pomysłów na rewitalizację Lower East Side.

Ta część Nowego Jorku ma za sobą bogatą historię. Było to miejsce, w którym osiedlali się świeżo przybyli imigranci z Niemiec, Włoch czy Irlandii. W przeszłości wiele osób za wszelką cenę starało się wyrwać z Lower East Side. Teraz ich wnuki starają się tutaj wrócić - mmówi Mark Miller, którego rodzina mieszka w okolicy od XIX wieku.

Pomysłodawcy Lowline to ludzie, którzy mieszkali lub mieszkają na Lower East Side. Co ważne, podkreślają, że ich projekt nie ma na celu wymazania przeszłości tej części miasta. Jest ona zbyt ważna dla amerykańskiej historii. Lower East Side zamieszkiwały takie osobistości jak kompozytor i dwukrotny zdobywca Oskara Irving Berlin, aktor i laureat Oskara George Burns czy Lucky Luciano, twórca nowoczesnej przestępczości zorganizowanej.

Pomysłodawcy oceniają, że realizacja podziemnego ogrodu pochłonie około 60 milionów dolarów. Mają to być głównie pieniądze prywatne. Już udało się zebrać ponad milion USD, które zostaną wydane na stworzenie projektu.

Lowline Lower East Side Nowy Jork stacja metra ogród