Badacz-fan Metalliki nazwał nowego skorupiaka na cześć ulubionego zespołu

| Nauki przyrodnicze
Anna Frenkel/Senckenberg

W głębinach otaczających pole konkrecjonośne Clarion-Clipperton (ang. Clarion–Clipperton Fracture Zone, CCZF) na Pacyfiku odkryto skorupiaka (równonoga), któremu na cześć zespołu Metallica nadano nazwę Macrostylis metallicola. W 2017 r. inny skorupiak - krewetka - także zyskał rockową nazwę, tym razem od zespołu Pink Floyd - Synalpheus pinkfloydi.

PeerJ

Energetyczna muzyka Mettaliki towarzyszyła mi przez większość życia. Utwory takie jak Master of Puppets czy One są mistrzowskimi dziełami [...], dlatego jestem podekscytowany, że mogę się w pewien sposób zrewanżować mojemu ulubionemu zespołowi, nazywając na jego cześć nowy gatunek - podkreśla dr Torben Riehl z Instytutu Badawczego i Muzeum Historii Naturalnej Senckenberga we Frankfurcie nad Menem.

M. metallicola mierzy zaledwie 6,5 mm. Zamieszkując strefę na głębokości ok. 4132-5050 m, nie ma oczu ani pigmentacji. Jego nazwa to nie tylko hołd złożony Metallice, ale i nawiązanie do miejsca występowania skorupiaka - unikatowego środowiska CCZF. Występują tu bowiem konkrecje polimetaliczne, którymi interesuje się przemysł wydobywczy.

Ze względu na bogactwo zasobów, już wkrótce [...] może się zacząć wydobycie minerałów z tej części dna. Zespół Riehla bada warunki wyjściowe, by opracować plany zarządzania i strategie zabezpieczania bioróżnorodności/ekosystemu w czasie projektów górniczych.

Duet z Instytutu Badawczego i Muzeum Historii Naturalnej Senckenberga oraz Uniwersytetu w Gandawie opublikował uzyskane wyniki w piśmie PeerJ. Riehl ma nadzieję, że jego praca zwiększy świadomość społeczną wpływu górnictwa głębokomorskiego.

Stale rosnące w związku z urbanizacją czy wzrostem liczebności populacji [...] zapotrzebowanie na metale prowadzi do eksploracji zasobów i eksploatacji nawet niepoznanych dotąd naukowo i trudno dostępnych części świata, takich jak głębiny. Bardzo mało osób ma świadomość, że rozległe, w dużej mierze nieeksplorowane głębiny oceanów zamieszkują dziwne, nieodkryte istoty - takie jak nasz "metalowy" skorupiak.

Macrostylis metallicola skorupiak równonóg pole konkrecjonośne Clarion-Clipperton Torben Riehl