Maja to Meritaten, siostra Tutanchamona?

| Humanistyka
matsuyuki, CC

Maja, mamka Tutanchamona, mogła być jego siostrą imieniem Meritaten. Takie spekulacje ponownie odgrzały spór o to, kto był matką faraona. Testy DNA dowiodły, że ojcem Tutanchamona był faraon Echnaton, jednak trwał spór o jego matkę.
Przed kilkoma dniami egipskie władze i współpracujący z nimi francuski archeolog Alain Zivie zaprezentowali dziennikarzom grobowiec Mai. W przyszłym miesiącu zostanie on udostępniony zwiedzającym. Grobowiec, którego odkrywcą jest Zivie, został znaleziony w 1996 roku w nekropolii Sakkara, 20 kilometrów ma południe od Kairu.

Maja była mamką Tutanchamona. Jej mumię znalazł w 1922 roku słynny egiptolog Howard Carter. Ciało spoczęło w Dolinie Królów w otoczeniu licznych skarbów.

Teraz Alain Zivie oświadczył, że Maja to nikt inny jak księżniczka Meritaten, siostra lub siostra przyrodnia Tutanchamona, córka Echnatona i Nefretete. Uczony doszedł do takich wniosków porównując wyobrażenia Tutanchamona i Mai przedstawione w jej grobowcu. Są bardzo podobni. Mają taki sam podbródek, oczy, cechy charakterystyczne dla rodziny. Widzimy Maję siedzącą na tronie, a Tutanchamon siedzi na jej kolanach - mówi Zivie. Podobne malowidła znajdują się w grobowcu Echnatona. W tym samym grobowcu widzimy też sceny przedstawiające śmierć księżniczki Maketaten, drugiej córki Echnatona i Nefretete. Jest tam też przedstawiona kobieta, która karmi piersią dziecko i tą mamką jest księżniczka Meritaten, najstarsza córka Echnatona, stwierdza Zivie.

Dotychczas nie znaleziono mumii Meritaten. niektórzy przypuszczają, że mogła ona zostać pochowana w ukrytym pomieszczeniu w grobowcu Tutanchamona. Zdaniem innych, w takim pomieszczeniu pochowano Nefretete, której mumii również nie znaleziono.
Tutanchamon zmarł w 1324 roku przed Chrystusem w wieku 19 lat, po 9 latach rządów.

Maja mamka Meritaten Tutanchamon