Malan Military Expo Park - chiński park z atomem w tle

| Ciekawostki
Rob Zand, CC

Chińskie władze zamierzają przekształcić bazę wojskową Malan z Regionu Autonomicznego Sinciang-Ujgur, gdzie powstała pierwsza w kraju bomba atomowa, w atrakcję turystyczną. Warty 6 mln juanów (ok. 945 tys. dol.) projekt ma być realizowany przez lokalny rząd i Tsinghua University z Pekinu.

Wg agencji informacyjnej Xinhua, chętni będą mogli zwiedzać laboratoria, biura i baraki naukowców, planowany jest również remont 300-m schronu.

Pierwszą bombę zdetonowano na pustyni w pobliżu Malan 16 października 1964 r. Później, do 1996 r., kiedy po podpisaniu Układu o nieproliferacji broni jądrowej zawieszono program atomowy, przeprowadzono tu ok. 45 testów.

Ekipa budowlana weszła na teren przyszłego Malan Military Expo Park przed paroma dniami, bo 10 października.

Baza ma stanowić jeden z punktów na mapie tzw. czerwonej turystyki, przez którą rozumie się miejsca wybrane przez partię ze względu na szczególne znaczenie historyczne. W 2005 r. część bazy Malan udostępniono jako "centrum edukacji patriotycznej".

Xinhua dowodzi, że czerwona turystyka to biznes wart 20 mld dol., a Chińska Administracja Turystyki Narodowej twierdzi, że na przestrzeni kilku ostatnich lat liczba zwiedzających w 10 najpopularniejszych lokalizacjach wzrastała rocznie o ponad 50%. Do kryjówki Mao Zedonga w pobliżu Yan'an ludzie są dowożeni autobusami. Nie wiadomo, jak będzie z bazą Malan, bo jest ona usytuowana na uboczu, co sprzyjało realizacji zadań militarnych, lecz niekoniecznie turystycznych...

Malan baza wojskowa Chiny atrakcja turystyczna Malan Military Expo Park bomba atomowa testy