Już w piątek Małopolska Noc Naukowców

| Ciekawostki

Już w najbliższy piątek, 24 września, w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu rozpocznie się Małopolska Noc Naukowców. Jak co roku zachęcamy miłośników nauki, by spędzili piątkowy wieczór i noc inaczej niż zwykle.

Mieszkańcy Tarnowa i osoby, które zdecydują się odwiedzić to miasto, będą mogli brać udział w imprezach Nocy Naukowców już od godziny 17.00. Wtedy w Mościckim Centrum Kultury odbędzie się uroczyste otwarcie oraz rozstrzygnięcie konkursu filmowego "W pogoni za naukowcem". Godzinę później Noc ruszy pełną parą.

Zobaczymy inteligentne domy i interaktywny plac zabaw dla dzieci. Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. zaprezentują nowoczesne linie produkcyjne, sprzęt wojskowy, a na zewnątrz zakładów odbędzie się strzelanie laserem do celu.

Z kolei Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa pokaże kolekcję swoich skał, powie, co piszczy w tarnowskich rzekach, zaprezentuje robo show i animacje trójwymiarowe. Zainteresowani medycyną będą mogli obejrzeć sprzęt i zapoznać się z działaniem fantomów. Jeśli zaś odwiedzimy I LO zaskoczą nas śpiewające ogórki, przekonamy się czym jest kula plazmowa, pobawimy się kamieniem celtyckim, obejrzymy sztuczną krew i będziemy mogli zmierzyć się z matematycznymi łamigłówkami.

Równie atrakcyjne zapowiada się krakowska część Małopolskiej Nocy Naukowców. Już o godzinie 18.00 rozpocznie się pokaz laserowy i zobaczymy Kabaret Fizyków. Laboratorium Wysokich Napięć AGH przygotowało burzę w laboratorium, a Katedra Informatyki - interaktywną wizualizację 3D. Zobaczymy zawody sumo robotów, turbiny wodne i samochód na ogniwo paliwowe.

Naukowcy z Akademii Sztuk Pięknych przygotowali pokaz dawnych technik malarskich i rzeźbiarskich, przeprowadzą na naszych oczach analizę pigmentów pobranych z obrazu i pokażą, jak konserwować dzieła sztuki.

Dzięki uczonym z Instytutu Ekspertyz Sądowych poznamy nowoczesne techniki śledcze, a Instytut Fizyki Jądrowej zaprasza na wycieczkę po XXI wieku z Wielkim Zderzaczem Hadronów i Projektem ITER w roli głównej.

Ci, którzy zdecydują się na odwiedzenie Nowego Sącza, z pewnością nie pożałują. Wezmą bowiem udział w pokazie działania skaningowego mikroskopu elektronowego oraz poznają działanie bojowych środków trujących. Będą mogli też dowiedzieć się, jak działa i rozwija się telefonia GSM. Rodzice powinni zabrać ze sobą dzieci, gdyż specjalnie dla nich odbędzie multimedialny wykład o budowie i montażu komputera domowego.

Bardzo interesująco zapowiadają się też wykłady o genezie i konstrukcji sztucznych zastawek serca oraz o wpływie pory dnia na wydolność fizyczną organizmu człowieka. Miłośnicy motoryzacji będą mieli niepowtarzalną okazję szczegółowego zapoznania się z budową wszystkich elementów "czterech kółek", a zwolennicy zdrowego trybu życia poznają zasady żywienia.

Nie zabraknie oczywiście atrakcji dla osób zainteresowanych fizyką, chemią, matematyką i sztukami pięknymi.

Zapraszamy zatem w najbliższy piątek, 24 września, do Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. Szczegółowy program imprezy znajdziemy na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl

Małopolska Noc Naukowców 2010