Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców 2011

| Ciekawostki

W najbliższy piątek, 23 września, odbędzie się piąta już edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Impreza, której celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańcow Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej, odbędzie się w czterech miastach: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach.

W bieżącym roku podczas Małopolskiej Nocy Naukowców w szczególny sposób świętowane będą okrągłe rocznice ważnych wydarzeń i odkryć naukowych. Organizatorzy zadbali o uczczenie 100. rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie nagrody Nobla w dziedzinie chemii, 110. rocznicę przyznania pierwszej nagrody Nobla z fizyki, którą otrzymał Wilhelm Rentgen, jubileusz 500-lecia przybycia pierwszej świnki morskiej do Europy oraz 5. rocznicę Małopolskiej Nocy Naukowców.

Podczas Nocy Naukowców każdy ma możliwość spotkania naukowców nie tylko w laboratoriach, salach wykładowych, gdzie pracują na co dzień, ale i w nietypowych sytuacjach i nietypowych rolach. Tylko wtedy naukowiec stanie się: wyśmienitym aktorem, genialnym reżyserem, piosenkarzem, przewodnikiem po tajemniczych zakątkach laboratoriów, współzawodnikiem, ale przede wszystkim nieziemsko fascynującą osobą, która zna odpowiedź niemalże na każde pytanie.

W tę wyjątkową noc każdy będzie mógł odwiedzić miejsca niedostępne na co dzień, często takie, które otwierają swoje drzwi tylko podczas Nocy Naukowców. Przykładów takich miejsc jest wiele, np. wyjątkowy na skalę Polski Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie, który raz w roku, tylko dla uczestników Nocy Naukowców, odkrywa tajniki swojej pracy. Innym przykładem jest unikatowe na skalę ogólnopolską Laboratorium Wysokich Napięć na Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł zobaczyć wyładowania piorunowe, pokazy wyładowań iskrowych i ślizgowych, generator napięć, transformator wytwarzający wysokie napięcie o wartości do 250 000 V, transformator Tesli czyli niesamowitą... burzę w laboratorium.

W Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzić będziemy obserwacje księżyca i nieba za pomocą 37-centymetrowego teleskopu Maksutowa  oraz 15-centymetrowego teleskopu przenośnego. Naukowcy pracujący w działającym w Krakowie Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk pokażą pracownie eksperymentów prowadzonych na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) oraz zaprezentują udział polskich uczonych w budowie największego na świecie akceleratora cząstek elementarnych.

Organizatorzy MNN 2011 zaplanowali m.in. chemiczne show "Była sobie chemia" z wykorzystaniem niezwykłych eksperymentów. Spektakl jednocześnie uświetni obchody Międzynarodowego Roku Chemii, jak również Rok Marii Skłodowskiej-Curie w setną rocznicę przyznania jej Nagrody Nobla z chemii. W ramach spotkań z nauką i naukowcami Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk przygotował m.in. dyskurs popularno-naukowy „Poznawanie przez zderzanie - dwa oblicza fizyki jądrowej w IFJ PAN" pomiędzy badaczem cząstek elementarnych i fizykiem doświadczalnym. Przedstawione zostaną dwa aspekty zastosowań akceleratorów - jeden prowadzący do poznania budowy Wszechświata oraz drugi - ukazujący użycie akceleratorów w terapii nowotworowej.

Dowiemy się też czy można zrobić krzesło z kartki papieru, Czy jajo w papierowej koszulce wyląduje bez szwanku po upadku z trzeciego piętra? Na to pytanie podczas warsztatów i pokazów odpowiedzą naukowcy z Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Z kolei Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zaprasza m.in. na niesamowite spotkanie z sokołami (po raz pierwszy w trakcie Nocy Naukowców), wielki test konsumencki na „Królową Gruszek", występ kabaretu studenckiego „O co chodzi", konkurs plastyczny „Wszystkie zwierzęta duże i małe" czy na koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich. Ponadto dowiemy się, jak ograć naszego krupiera w blackjacku oraz obliczyć swoje szanse na trafienie szóstki w Lotto. W programie również „Każdy może mieć gorszy dzień..." - antynoble - „najciekawsze osiągnięcia"; Mordercze piękności - o wygłodniałych roślinach; Świat robotów; Dlaczego wulkany wybuchają?; Magiczna fizyka; Czy istnieje życie we Wszechświecie?

Ze szczegółowym programem imprezy możemy zapoznać się na jej witrynie internetowej.

Małopolska Noc Naukowców Kraków Tarnów Nowy Sącz Niepołomice