Brazylijski rybak znalazł pozostałości po wyniesieniu Alphasatu

| Ciekawostki

Manuel Alves dos Santos, rybak z gminy Salinópolis, znalazł unoszący się na rzece fragment stożka kadłuba rakiety nośnej największego europejskiego satelity telekomunikacyjnego, wystrzelonego 25 lipca zeszłego roku z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Widnieją na nim logo UK Space Agency oraz Arianespace, międzynarodowej spółki astronautycznej.

Rzeczniczka UK Space Agency Julia Short twierdzi, że pozostałości po wyniesieniu satelity Alphasat spadły do Atlantyku, a później zostały zniesione aż tutaj, do amazońskiego cieku wodnego.

Brazylijskie władze mają się ponoć skontaktować z narodową agencją kosmiczną Wielkiej Brytanii, by zabrała obiekt. Wyciągnięciem fragmentu wielkości samochodu musiało się zająć ponad 10 osób. Lokalni mieszkańcy mają donosić o jakichkolwiek objawach choroby, ale mało prawdopodobne, by odłamek był radioaktywny.

Siedemdziesięciotrzylatek wyłowił stożek w sobotę w nocy, ale początkowo władze nie dawały wiary doniesieniom i nie reagowały na wezwania. Ekipy wydobywcze zjawiły się dopiero po relacjach mediów.

Manuel Alves dos Santos Salinópolis rakieta nośna stożek kadłuba rzeka Alphasat UK Space Agency Arianespace