Kobieta zdobyła biegun południowy na rowerze

| Ciekawostki
White Ice Cycle

Troje rowerzystów ścigało się na Antarktydzie. Zdobywca bieguna miał być pierwszym człowiekiem, który dostał się tam tym środkiem lokomocji.

Trzydziestopięcioletnia Maria Lijerstam stanęła w szranki z dwoma mężczyznami - Juanem Mendezem i Danielem Burtonem. Siedemnastego grudnia wyruszyła z rosyjskiej bazy lotniczej Novo na trójkołowym rowerze leżącym brytyjskiej grupy Inspired Cycle Engineering (ICE) Trikes. Po 9 dniach dotarła do celu.

White Ice Cycle

Podobne próby podejmowano już wcześniej na standardowych rowerach zimowych Fat Bikes. Niestety, wszystkie były nieudane. Po 2 latach badań Maria wybrała zupełnie nową jakość, która miała pomóc jej wygrać i przedefiniować przyszłe ekspedycje polarne.

Fat Bikes nie sprawdziły się, bo przewracały się w silnym wietrze albo nie mogły jechać wystarczająco szybko, by w pozycji wyprostowanej przebrnąć przez śnieg. Wiedziałam, że potrzebuję czegoś, co pozwoli pokonać te ograniczenia - opowiada Lijerstam. Zaprojektowany na zamówienie trójkołowiec jest stabilny i aerodynamiczny. Ramę wykonano z wysokiej jakości stali lotniczej. Zastosowano 4,5-calowe opony śniegowe.

Ceny standardowych rowerów ICE zaczynają się od 2000 tys. funtów, lecz rower Marii bije wszelkie rekordy firmy - wycenia się go na ok. 20 tys. GBP.

Po pokonaniu m.in. Lodowca Leveretta Lijerstam musiała przebyć w trudnych warunkach Płaskowyżu Polarnego ok. 483 km. Wybraną trasę wykorzystują amerykańscy naukowcy ze Stacji Badawczej McMurdo, transportując na biegun paliwo.

Przed podjęciem wyzwania Brytyjka testowała swój rower na Syberii, w Norwegii czy Islandii.

Warto zwrócić uwagę, że Maria wyruszyła sporo po Mendezie i Burtonie, ale dzięki przerobionemu modelowi ICE Sprint prędko nadrobiła straty. Pedałując w 12-godzinnych sesjach, kobieta pokonywała dzień w dzień 40-60 km.

Chętni mogą się zapoznać z witryną Marii.

 

Maria Lijerstam rower biegun południowy ICE Trikes