Niezwykła skała z Marsa

| Astronomia/fizyka
NASA

Pierwsza marsjańska skała, którą badał łazik Curiosity, okazała się bardziej złożona, niż sądzono. Podczas wcześniejszych misji nie trafiono na skałę o tak skomplikowanym składzie, który przypomina skład niektórych niezwykłych skał z głębi Ziemi.

Skała pod względem składu chemicznego bardzo przypomina pewną niezwykłą, ale dobrze znaną skałę wulkaniczną występującą na Ziemi. Jako, że na razie mieliśmy do czynienia na Marsie tylko z jedną taką skałą, nie można stwierdzić, czy powstała ona podczas podobnych procesów co skały na Ziemi, ale od tego właśnie można rozpocząć rozważania na temat jej pochodzenia - mówi Edward Stopler z California Institute of Technology.

Badaną przez łazik skałę nazwano Jake Matijevic. Jej badania prowdzono za pomocą Alpha Particle X-Ray Spectometer (APXS) oraz Chemistry and Camera (ChemCam). To dziwna skała jak na Marsa. Ma dużo minerałów charakterystycznych dla skalenia, a jest uboga w magnez i żelazo - stwierdził Ralf Gellert, główny naukowiec instrumentu APXS. Nietypowy skład został stwierdzony w każdym z 14 badanych punktów skały.

Mars Curiosity skała