Microsoft znowu chce Yahoo!?

| Technologia
MSDPE, CC

Prezes Microsoftu Steve Ballmer, podczas swojej niedawnej wizyty w Chinach, spotkał się z szefem Alibaba Group, Jackiem Ma. Spotkanie, o którym doniosły chińskie media, wywołało spekulacje, że Microsoft ponownie chce przejąć Yahoo!.

Gdy koncern z Redmond złożył w ubiegłym roku propozycję zakupu Yahoo!, Alibaba, obawiając się utraty niezależności, zaczęła szukać inwestora, który odkupiłby od Yahoo! udziały w chińskiej firmie.

Do Yahoo! należy 40% Alibaby, w zamian za co Chińczycy reprezentują interesy Yahoo! w Państwie Środka i prowadzą portal Yahoo.cn. Jeśli Alibaba znalazłaby chętnego na odkupienie od Yahoo! jej papierów, to wówczas Microsoft, przejmując Yahoo! nie miałby żadnych udziałów w chińskim portalu. Tymczasem związki z Alibaba Group są bardzo pożądane, jako że firma prowadzi portal dla biznesu Alibaba.com oraz wielki serwis aukcyjny Taobao.

Ubiegłotygodniowe rozmowy Ma i Ballmera to drugie w bieżącym roku tego typu spotkanie obu panów.

Głównym celem wizyty prezesa Microsoftu w Chinach były rozmowy z władzami prowincji Hangzhou na temat ochrony własności intelektualnej, outsourcingu oprogramowania oraz podpisanie umowy o założeniu w tej prowincji microsoftowego centrum, które będzie prowadziło badania nad rozwojem technologii chmur obliczeniowych. W zamian za najróżniejsze inwestycje, władze prowincji będą zachęcały firmy, szkoły i agendy rządowe do używania legalnego oprogramowania.

Microsoft Alibaba Group Alibaba.com Taobao Yahoo! Jack Ma Steve Ballmer