Miliard dolarów za wybranie Microsoftu

| Technologia
Nokia

Serwis Bloomberg Businessweek dowiedział się, że Nokia otrzyma od Microsoftu miliard dolarów za promocję i rozwijanie smartfonów z systemem Windows. Fińska firma będzie co prawda płaciła koncernowi z Redmond za każdą kopię WP7, ale wydatki te bez najmniejszego problemu pokryje dzięki oszczędnościom związanym z redukcją własnego budżetu badawczo-rozwojowego, który w związku ze stopniową rezygnacją z Symbiana nie musi już być tak duży jak dotychczas. Ostateczna umowa pomiędzy obiema firmami nie została jeszcze podpisana, ale anonimowe źródło, na której powołuje się Bloomberg, mówi, że będzie ona obowiązywała przez pięć lat.

Analityk Colin Gillis z BGC Partner uważa, że umowa jest korzystna dla obu stron. Nokia otrzymuje potężny zastrzyk gotówki i może obniżyć koszty, a Microsoft zyskał partnera, dzięki któremu może myśleć o nawiązaniu równorzędnej walki z Google'em czy Apple'em.

Eksperci zwracają uwagę, że w ubiegłym roku margines zysku Nokii wynosił zaledwie 4,9%, podczas gdy dekadę wcześniej było to 19%. Kurczące się zyski zmuszą koncern do dalszych oszczędności, a możliwość zredukowania - prawdopodobnie o 30% - budżetu badawczo-rozwojowego, który w ubiegłym roku wyniósł 3 miliardy euro, to dobra wiadomość dla firmy.

Niepodpisana jeszcze umowa przewiduje podobno, że Microsoft będzie mógł wykorzystywać patenty Nokii, a przede wszystkim technologie związane z produktami do tworzenia map Navteq. Dzięki nim koncern chce zaoferować swoim klientom nowe usługi, a zyskami będzie dzielił się z Nokią. Podobnie jak wpływami z wyszukiwania i reklamy. To zapewni Nokii dodatkowe źródło przychodów.

Trzeba tutaj przypomnieć, że wkrótce po zawarciu umowy z Microsoftem prezes Nokii, Stephen Elop, powiedział, iż jej podpisanie będzie oznaczało dla fińskiej firmy dodatkowe przychody liczone w miliardach dolarów. Wciąż żadna z firm nie chce zdradzić, jakie będą szacowane zyski Nokii z reklam, usług dla klientów i wyszukiwania, które koncernowi przekaże Microsoft.

Microsoft Nokia