Rząd podpisał umowę z Microsoftem

| Technologia

Kevin Turner, Chief Operating Officer Microsoft Corporation oraz Ludwik Dorn, wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji, podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie MSWiA w Warszawie, podjęli decyzję o kontynuacji i rozszerzeniu współpracy pomiędzy polską administracją publiczną a Microsoftem.

W ramach ustaleń zdecydowano o podpisaniu umowy Government Security Program (GSP), dzięki której polska administracja uzyska dostęp do nowych technologii i szerokiej wiedzy technologicznej. Uruchomione zostanie w Polsce Centrum Otwartych Rozwiązań dla e-Administracji, wspierające rozwój rozwiązań dla administracji samorządowej.

W ramach dotychczasowej umowy Government Security Program (GSP), polska administracja miała m.in. zapewniony dostęp do kodu źródłowego Windows poprzez stworzoną w tym celu sieć łączności. Nowa umowa poszerza powyższy zakres współpracy o dostęp do kodu źródłowego oprogramowania z rodziny Microsoft Office oraz Windows Vista, umożliwienie administracji publicznej wprowadzania własnych systemów kryptograficznych do systemu Windows, co oznacza możliwość stosowania własnych metod i narzędzi kryptograficznych zintegrowanych z systemem operacyjnym oraz wsparcie procesów zachowania bezpieczeństwa, w tym znacznie rozszerzoną współpracę techniczną pomiędzy ekspertami obu stron i wsparcie ze strony inżynierów Microsoftu w sytuacjach kryzysowych.

Microsoft w porozumieniu z MSWiA uruchomi w Polsce Centrum Otwartych Rozwiązań dla e-Administracji, którego zadaniem będzie tworzenie wyspecjalizowanych rozwiązań dla samorządów.

Firma z Redmond zadeklarowała inwestycję w uruchomienie Centrum Otwartych Rozwiązań dla e-Administracji w wysokości kilkuset tysięcy złotych oraz przygotowuje pierwszy projekt, który będzie przekazany do Centrum.

Microsoft administracja publiczna Ludwik Dorn Kevin Turner MSWiA Centrum Otwartych Rozwiązań dla e-Administracji