Szybsza publikacja łat i mniej luk w produktach Microsoftu

| Technologia
Microsoft

W 11. raporcie Internet Security Threat firma Symantec zauważa, że pomiędzy lipcem a grudniem 2006 w systemach operacyjnych Microsoftu znaleziono mniej luk niż w konkurencyjnych produktach. Jednak dziury niebezpieczne stanowiły większy odsetek, niż w produktach innych firm.

W drugiej połowie ubiegłego roku w microsoftowych OS-ach znaleziono 39 dziur. Dwanaście z nich zakwalifikowano do kategorii "bardzo niebezpieczne”, 20 uznano za "średnio groźne”, a 7 "mało groźne”. W tym samym czasie w systemie Red Hat odkryto 208 dziur. Były wśród nich 2 "bardzo niebezpieczne”, 130 "średnio groźne” oraz 76 "mało groźne”. Mniej luk miał system Mac OS X. W apple’owskim systemie znaleziono ich 23. Wśród nich była 1 "bardzo niebezpieczne”, 31 "średnio groźnych” i 11 "mało groźnych”.

Z raportu Symanteca wynika, że Microsoft skrócił czas pomiędzy wykryciem luki, a opublikowaniem łat. Koncern od dawna był krytykowany za to, że bardzo długo pozostawia niezałatane luki. Tym razem firma okazała się lepsza od konkurencji.

Średni czas publikowania próbnej partii 39 łat wyniósł w przypadku Microsoftu 21 dni na łatę. Gorszy był zarówno Red Hat (58 dni) i Mac OS X (66 dni). Symantec dodaje, że koncern Gatesa został zmuszony do tak szybkiej reakcji, ponieważ dla większości odkrytych dziur cyberprzestępcy bardzo szybko opracowali szkodliwy kod je wykorzystujący.

Microsoft dziury luki Red Hat Mac OS X łaty