Kolejna wpadka Microsoftu

| Bezpieczenstwo IT
jonbro

Ostatni Patch Tuesday był dla Microsoftu wyjątkowo pechowy. Najpierw pojawiły się informacje o problemach z czterema biuletynami. Dwa z nich nie chciały się zainstalować, a dwa ciągle informowały użytkownika o konieczności ich instalacji, mimo że były zainstalowane.

Wszystkie wadliwe biuletyny poprawiały dziury znalezione w pakiecie MS Office. O ile takie błędy mogą wywołać irytację użytkowników, to kolejny problem, o którym właśnie poinformowano, wprowadził część klientów Microsoftu we wściekłość.
Okazało się, że błąd w kolejnej poprawce spowodował poważne problemy z obsługą Office 2010 Starter Edition. Niektórzy użytkownicy informują, że nie mogą otworzyć plików dwukrotnie na nie klikając, że zmianie uległy ikony plików i aby je otworzyć najpierw trzeba otworzyć program, który je odczytuje - poinformował Microsoft. Jednak najbardziej zaskoczeni byli ci, którym wyświetlił się automatyczny komunikat, że do otwarcia plików konieczny jest zakup pełnego pakietu Office.

Złość posiadaczy Office 2010 Starter Edition jest zrozumiała. Wersja ta jest bezpłatna i była dostarczana wraz z zakupionym sprzętem. Zastąpiła ona Microsoft Works. Starter Edition zawiera ograniczone wersje Worda 2010 i Excela 2010. Użytkowanie bezpłatnej wersji nie jest ograniczone czasowo, zatem osoba potrzebująca podstawowych funkcji edycyjnych powinna być w pełni usatysfakcjonowana z oprogramowania. Nic zatem dziwnego, że użytkownicy, którzy nagle zostali poinformowani o konieczności zakupu pełnego pakietu oskarżyli w internecie Microsoft o oszustwo i szantaż.

Koncern zapewnia, że to nie spisek, a błąd. System operacyjny zawiera wiele powiązań pomiędzy plikami a programami, które mają je otwierać. Błędy w tych powiązaniach nie zmieniają pliku, dotyczą tylko związków pomiędzy systemem operacyjnym i aplikacją otwierającą dany typ pliku - tłumaczy firma. Microsoft opublikował instrukcję, w jaki sposób można naprawić powiązania. Firma ostrzegła jednak, że w niektórych przypadkach konieczna będzie naprawa samego Office 2010 Starter Edition, której można dokonać w Panelu Sterowania korzystając z narzędzia "Odinstaluj lub zmień program".

Microsoft poprawki Patch Tuesday