Koalicja badawczo-rozwojowa na rzecz czystej energii

| Ciekawostki
Rybson, sxc.hu

Podczas odbywającego się w Paryżu szczytu klimatycznego COP21 powołano publiczno-prywatną inicjatywę badawczo-rozwojową na rzecz czystej energii. Bill Gates zadeklarował, że w ciągu najbliższych pięciu lat wesprze Mission Innovation kwotą 2 miliardów dolarów.

Mission Innovation ma na celu zachęcenie rządów i prywatnych inwestorów do zwiększenia do roku 2020 inwestycji w technologie czystej energii. Chcemy doprowadzić do zmiany używanej przez nas energii - od energii wykorzystywanej w transporcie poprzez całość energii elektrycznej po energię używaną w domach i przemyśle. Dotychczas w dziedzinie energetyki żaden rząd - nawet rząd USA, który przeznacza olbrzymie kwoty na prace badawczo-rozwojowe - nie doprowadził do znaczącego wzrostu użycia energii z czystych źródeł - powiedział Gates.

USA, Chiny, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Włochy, Japonia, Meksyk, Norwegia, Niemcy, Indie, Indonezja, Brazylia, Francja, Australia, Kanada, Chile, Szwecja i Dania dołączyły do Mission Innovation. We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele tych krajów stwierdzili, że mają zamiar skupić się na rozwoju przełomowej technologii pozyskiwania energii z czystych źródeł. W Mission Innovation prawdopodobnie zaangażuje się też Breakthrough Energy Coalition. To grupa inwestorów z 10 krajów, w skład której wchodzą m.in. Mark Zuckerberg, Bill Gates, Marc Benioff, Richard Branson czy Meg Whitmann. Stanowisko na temat zmiany klimatu opublikował też na swoim blogu Microsoft. Nie wiadomo jednak czy i w jaki sposób koncern włączy się w Mission Innovation.

Przedstawiciele Indii zauważyli, że główną przeszkodą, dla której ich kraj nie używa technologii czystych energii w większym stopniu są przepisy dotyczące własności intelektualnej oraz koszty. Dlatego też w uczestnicy Mission Innovation będą zachęcani do dzielenia się między sobą wynikami badań nad czystymi technologiami i podpisywania dwustronnych umów ułatwiających współpracę. Pierwsze spotkanie członków Mission Innovation odbędzie się na początku 2016 roku.

Mission Innovation czysta energia badania rozwój