Czyjaś liposukcja może uratować życie drugiej osobie?

| Medycyna
Edward Russell (meshmar2), CC

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) odkryli nową populację prymitywnych, opornych na stres komórek pluripotencjalnych. Można je łatwo pozyskać z tkanki tłuszczowej. Różnicują się one do wszystkich typów komórek (nie trzeba się przy tym odwoływać do jakichkolwiek manipulacji genetycznych).

Wieloliniowe wytrzymałe na stres komórki macierzyste tkanki tłuszczowej (ang. multi-lineage stress-enduring stem cells from adipose tissue, Muse-AT) odkryto przez przypadek, gdy w wyniku awarii aparatury laboratoryjnej zginęły wszystkie komórki poza Muse-AT.

Podczas dalszych testów Amerykanie stwierdzili, że silny stres de facto uaktywnia Muse-AT. Komórki te wyizolowano z tkanki tłuszczowej odessanej w trakcie liposukcji. Stwierdzono, że zachodzi w nich ekspresja wielu markerów embrionalnych komórek macierzystych. Zespół prof. Gregoria Chazenbalka ustalił, że mogą się one różnicować do komórek mięśni, kości, serca, neuronów, adipocytów oraz hepatocytów. Badania genetyczne potwierdziły ich potencjał w zakresie regeneracji tkanek.

Ta populacja komórek trwa w uśpieniu w tkance tłuszczowej. [Wszystko się zmienia], gdy znajdą się one w wyjątkowo niekorzystnym położeniu. [Dowody wskazują, że] Muse-AT mogą przetrwać w warunkach akceptowalnych zazwyczaj wyłącznie dla komórek nowotworowych - tłumaczy Chazenbalk.

Kalifornijczycy sądzą, że nowo odkryte komórki okażą się przydatne w terapii chorób serca, udarów czy chorób neurodegeneracyjnych. Oczyszczanie oraz izolowanie Muse-AT nie wymaga użycia sorterów komórek czy innego specjalistycznego sprzętu. Można je hodować w postaci zawiesinowej (tworzą wtedy sfery) lub adherentnej (w tym przypadku powstają charakterystyczne agregaty).

Udawało nam się je wyizolować za pomocą prostej i wydajnej metody [wystarczyło zadziałać na próbkę za pomocą temperatury i odciąć dopływ tlenu oraz składników odżywczych]. Proces zajmował 6 godz. od momentu pozyskania tkanki tłuszczowej. Komórki te wydają się bardziej prymitywne od przeciętnych komórek macierzystych tkanki tłuszczowej [...].

Dotąd naukowcy wykorzystywali embrionalne komórki macierzyste oraz indukowane komórki pluripotencjalne, lecz wykazywały one tendencję do niekontrolowanego różnicowania i namnażania, co skutkowało pojawieniem się potworniaków.

Komórki Muse zostały odkryte w 2010 r. przez Mari Dezawę z Uniwersytetu Tohoku. Wyizolowano je ze szpiku kostnego i skóry. Japończycy zademonstrowali, że w modelu zwierzęcym nie wywołują one potworniaków. Kolejnym krokiem akademików z UCLA powinno być zatem ustalenie, czy Muse-AT również są bezpieczne. W dalszej kolejności Amerykanie przetestują na zwierzętach zdolność Muse-AT do regenerowania uszkodzonej bądź dysfunkcyjnej tkanki (ocenią ich wzrost i działanie w organizmie).

Chazenbalk podkreśla, że dzięki Muse-AT będzie można zrozumieć komórki nowotworowe, które wykazują ogromną oporność na stres.

Muse-AT wieloliniowe wytrzymałe na stres komórki macierzyste tkanki tłuszczowej liposukcja regeneracja Gregorio Chazenbalk