CES: "komputery multimedialne" Nokii

| Technologia

Nokia, znany producent telefonów komórkowych, postanowiła udowodnić, że potrafi stworzyć wysoko zaawansowane gadżety. Podczas targów CES 2007 firma pokaże dwa "komputery multimedialne”, czyli telefony N93i oraz N76.

Urządzenie N93i to rozbudowana wersja modelu N93. Producent wyposażył go w kamerę cyfrową, która, jak zapewnia, pozwala na nagrywania klipów jakości DVD. Dodatkową funkcją telefonu jest możliwość bezpośredniego wgrania filmu do bloga czy serwisu takiego jak YouTube.

Kamera korzysta z kodeków MPEG-4, a prędkość jej pracy wynosi 30 klatek na sekukndę. Urządzenie może pracować również jako aparat cyfrowy o rozdzielczoci 3,2 megapiksela.
N93i korzysta z kart miniSD. "Multimedialny komputer” sprzedawany będzie w zestawie z kartą pamięci o pojemności 1 gigabajta.

Właściciel telefonu będzie mógł skorzystać z oferowanego przez urządzenie prostego oprogramowania do edycji lub też z dołączonego programu Adobe Premiere Elements 3.0. Telefon wyposażono także w wyjście telewizyjne, dzięki czemu nagrania zaprezentujemy bezpośrednio na ekranie telewizora. N93i daje dostęp do niedawno uruchomionego przez Nokię serwisu blogowego Vox.

Telefon działa w paśmie 900/1800/1900 GSM, korzysta z technologii 802.11 b/g, WCDMA oraz EDGE. Na rynek trafi w pierwszym kwartale bieżącego roku. Jego cena nie jest znana.

N76 – kolejne urządzenie Nokii – ma trafić przede wszystkim do miłośników muzyki. Potrafi ono odtwarzać pliki chronione systemem DRM. Producent zastosował w nim ponadto 2-megapikselowy aparat. Telefon korzysta z kart microSD, sieci CDMA i GSM oraz EDGE.

Na targach fińska firma pokaże też urządzenie, które nie jest telefonem komórkowym. To tablet internetowy N800 – poszerzona wersja N700 – którego zadaniem jest zapewnienie dostępu do Internetu z każdego miejsca i w każdej chwili.

N800, podobnie jak jego poprzednik, korzysta z systemu Linux i ekranu dotykowego. Producent zastosował w nim technologie Wi-Fi 802.11 b/e/g oraz Bluetooth. Do peceta podłączymy go za pomocą złącza USB 2.0. Tablet korzysta z przeglądarki Opera, klienta poczty elektronicznej, komunikatora i kamery internetowej oraz współpracuje z telefonią internetową. Nokia obiecuje, że posiadacz N800 będzie mógł skorzystać z serwisu muzycznego Rhapsody Unlimited.

Tablet znajdzie się w sprzedaży już w chwili premiery, a jego cena wyniesie 399 dolarów.

N93i N76 N800 Nokia