NASA upamiętnia astronautów

| Ciekawostki
NASA

NASA upamiętnia Eliota See i Charlesa Bassetta II, dwóch astronautów, którzy zginęli przed 50 laty. Jednak lista osób, które poniosły śmierć w czasie, gdy były członkami Korpusu Astronautów, jest znacznie dłuższa.

Pierwszą grupę astronautów, nazwaną "The Mercury Seven" wybrano w 1959 roku. Od tamtej pory odbyło się 20 podobnych selekcji. Po raz ostatni NASA wybierała nowych astronautów w roku 2013, kiedy to w szeregi Korpusu Astronautów wstąpiło 8 nowych osób. Od początku istnienia korpusu było 339 osób.

W całej swojej historii Korpus stracił 20 astronautów, którzy ponieśli śmierć oraz 2 zwolnionych dyscyplinarnie. Trzech członków Korpusu Astronautów spłonęło podczas naziemnych testów prowadzonych w ramach programu Apollo 1.  Kolejnych czterech to ofiary wypadków samolotów T-38, używanych podczas treningów pilotów. Na pokładzie wahadłowców odbywających misje STS-51-L i STS-107 śmierć poniosło 11 astronautów NASA. Jeden z astronautów zginął w wypadku samochodowym, a jeden w wypadku lotniczym, gdy na pokładzie samolotu pasażerskiego odbywał podróż służbową zleconą przez NASA.

Zwolnieni dyscyplinarnie astronauci to Lisa Nowak i William Oefelein. Pani Nowak została aresztowana za próbę porwania. Usiłowała porwać kapitan Coleen Shipman, która była w związku z Williamem Oefeleinem. Oefelein przyznał, że przez dwa lata miał romans z Nowak. Oboje zostali więc wyrzuceni z Korpusu Astronautów. W odpowiedzi na skandal NASA stworzyła swój pierwszy kodeks honorowy dla astronautów.

NASA Korpus Astronautów