NASA udostępnia swoje oprogramowanie

| Technologia
NASA

Oprogramowanie stanowi około 30% innowacji dokonywanych każdego roku przez NASA. Agencja ma podpisanych około 1500 umów, na podstawie których udostępnia swoje programy innym agendom rządowym, firmom czy organizacjom. Teraz NASA postanowiła bezpłatnie udostępnić ponad 1000 swoich aplikacji.

Nasze oprogramowanie trafiało do różnych biur i laboratoriów w całym kraju. Musieliśmy je zgromadzić w jednym miejscu. Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że je udostępniamy, gdyż jest ono bardzo cenne. Oprogramowanie to reprezentuje najlepsze rozwiązanie problemów, na jakie natknęliśmy się w pracy - mówi Danel Lockney, który jest odpowiedzialny w NASA za Technology Transfer Program.

Katalog programów [PDF] udostępniono na Technology Transfer Portal, same programy podzielono na 15 różnych kategorii. Znajdziemy wśród nich m.in. programy do zarządzania systemami, narzędzia do projektowania, zarządzania danymi, sterowania lotem, czy przetwarzania obrazów. Każdy program jest jednoznacznie oznaczony, dzięki czemu wiadomo z którym biurem NASA można kontaktować się w sprawach z nim związanych.

Oprogramowanie jest udostępniane na różnego typu licencjach. Od opensource'owych i przeznaczonych dla każdego chętnego, poprzez programy tylko dla obywateli USA po takie, z których mogą korzystać tylko amerykańskie agendy rządowe lub nawet tylko NASA i jej kontrahenci.

NASA oprogramowanie