Zawody skończyły się dla niego 2,5-cm otworem w przełyku

| Ciekawostki
Lauri Rantala, CC

Czterdziestosiedmioletni Amerykanin, który brał udział w zawodach polegających na zjadaniu pikantnych burgerów, trafił do szpitala, gdzie wykryto u niego duży otwór w przełyku.

W raporcie opublikowanym na łamach Journal of Emergency Medicine napisano, że mężczyzna zjadł burgera posmarowanego piure z papryczki Naga Jolokia (z ponad milionem jednostek w skali Scoville'a do niedawna była ona uznawana za najostrzejszą paprykę świata).

Krótko po posiłku pojawił się u niego gwałtowny odruch wymiotny i wymioty oraz ciężki ból brzucha i w klatce piersiowej. Ponieważ objawy się nasilały, 47-latek zadzwonił po pogotowie. W szpitalu zdiagnozowano u niego zespół Boerhaavego, czyli pęknięcie przełyku powodujące silny ból zamostkowy.

Rtg. klatki piersiowej uwidoczniło płyn w jamie opłucnej (był umiejscowiony po lewej stronie). Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy ujawniła odmę śródpiersia z powietrzem wokół części dalszej przełyku. Pacjenta zabrano na salę operacyjną. W czasie zabiegu chirurdzy stwierdzili 2,5-cm otwór w dalszej części przełyku, śródpiersiowe nagromadzenie płynów, w tym treści pokarmowej, oraz lewostronną odmę opłucnej. Rurkę intubacyjną pozostawiono na 2 tygodnie. Po kolejnych 9 dniach pacjenta wypisano do domu ze zgłębnikiem do sztucznego karmienia.

Autorzy publikacji podkreślają, że zwykle Naga Jolokia nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Nie wiadomo więc, co spowodowało pęknięcie przełyku w tym przypadku: stan zapalny, gwałtowny odruch wymiotny czy połączenie jednego i drugiego.

Naga Jolokia zawody przełyk pęknięcie zespół Boerhaavego papryczka Naga Jolokia